Pečurke su namirnica, koja nam je dostupna u raznim oblicima, a možemo ih pripremiti - u sosevima, paprikašima, supama, salatama, nadevima, predjelima - pečene, pržene, sotirane, marinirane, čak i sirove.
Naravno, uvek treba da se pazi o vrsti pečurke, kao i o riziku da li je nejestiva ili otrovna. Zato kupujte uvek tamo gde imate poverenje.
Kada dođe trenutak pripreme pečuraka, uvek se pitamo kako tačno treba da uradimo i da li da ih potopimo u vodu da bi se bolje očistile.
Kod svežih pečuraka, koje su odgovarajuće za svaku kilinarsku obradu, ne samo da nije potrebno natapanje, nego je ono strogo zabranjeno.
To utiče na termičku obradu, kasnije i na ukus, posebno ako želimo da ih sotiramo, pečemo ili pržimo. U kontaktu sa vatrom one će početi da puštaju vodu i počeće da se kuvaju, a ne ono što smo predvideli. Kao rezultat pečurke se savijaju, postaju žilave i bez ukusa.
Ako ste ipak potopili pečurke, onda je bolje da od njih napravite sos ili da ih dodate u čorbu ili paprikaš, zbog tečnosti koja će se odvojiti, i redukujte onu koji ste predvideli za jelo.
Kako onda da očistimo pečurke?
To ponovo zavisi od vrste pečuraka, da li je tvrda, glatka ili sa talasastim šeširom.
Kod tvrdih i glatkih pečuraka je dovoljno da očistite vlažnom, čistom i mekom krpom. Takođe možete oljuštiti spoljašnji sloj.
One koje ne mogu da se ljušte i koje si mekše - kao što su bukovača ili lisičarka, samo se očetka ili obriše, a ako po talasastim delovima ima ostataka zemlje, kratko operite.
Ukoliko postoji uporna prljavština ili vrele, prosto isecite problematični deo.
Postoje specijalni noževi za čišćenje pečuraka, koji na jednom kraju imaju četkicu.
Pečurke možemo potopiti jedino ako su sišene. Da bismo ih dodali u naša jela od pečuraka, obavezno je poterebna prethodna hidratacija nekoliko sati u zavisnosti od stepena sušenje pečuraka.
Komentari