Sojino meso (odresci, ljuspice, komadići) je jedna od mnogo prerađevina od soje. Po pravilu se proizvodi od nemasnog sojinog brašna. Zbog značajnog sadržaja biljnih proteina, sojino meso se široko koristi u vegetarijanskoj kuhinji.
Pripremanje sojinog mesa
Sojino meso se priprema od testa nemasnog sojinog brašna i vode, a koristi se proces ektrudiranja hrane. Masa, koja ima strukturu pečurke, dobivena ovim procesom, presuje se i suši. Krajnji proizvode je granulirana materija sa neutralnim ukusom i mirisom.
Sadržaj kalorija u sojiinom mesu
100 grama sojinog mesa sadrži oko 240 kcal.
Kako se kuva i poslužuje sojino meso
Zbog toga što je hranljiva vrednost sojinog mesa vrlo bliska životinjskom mesu, ono se koristi kao analog mesu ili njegova zamena u ishrani. Kada se upotrebljava za pripremu hrane, sojino meso se rehidrira - kuva se ili se potapa, a kao rezultat toga težina sojinog mesa se povećava 3 do 3 puta.
Priprema ove namirnice počinje kuvanjem ili potapanjem u hladni ili vrući bujon (marinadu) u koju se dodaju začini. Ova procedura dodajte soji određeni ukus i aromu, što je čini odgovarajućom za dalje kuvanje.
U većini slučajeva, krajnji rezultat su vegetarijanske verzije jela, koja se tradicionalno pripremaju od mesa. Pored toga, "kopija" svojim organoleptičkim kvalitetima - ukusom, mirisom, strukturom, bojom, dosta tačno odgovara "originalu".
Kako da odaberemo sojine ljuspice
Zbog toga što se sojine ljuspice prodaju u suvom obliku, kada ih birate treba da obratite pažnju na švrstinu pakovanja i da u njemu nema stranih primesa u finalnom proizvodu.
Čuvanje sojinih odrezaka
U suvom obliku i hermetički zatvorena, pakovanja sojinih ljuspica mogu da se čuvaju i do 12 meseci, a u kuvanom obliku - ne više od 3 dana, pri uslovu da su u frižideru. Kako bi ih sačuvali duže vreme, kuvane sojine odreske treba zamrznuti. Pored toga, čak i šok razmrzavanje na otvorenom plamenu na nikakav način neće promeniti prvobitne organoleptičke kvalitete.
Komentari