Bonapeti.rs»Saveti»Zašto kuglof pada

Zašto kuglof pada

Zašto kuglof pada

Verovatno se svaka druga domaćica susrela sa problemom da vidi svoj kuglof kako je pao odmah nakon vađenja iz rerne. Nema rasprave, to je veoma neprijatno i razočaravajuće, ali ni u kom slučaju ne treba da odustanete od pripreme možda jednog od najpopularnijih kolača među desertima - njegovo veličanstvo kuglof.

Znajući razloge zbog kojih jedan kuglof može biti neuspešan, i umesto da bude mekan ispadne gnjecav i ispumpan, sprečićemo slične neželjene rezulrate.

Razloga zašto kuglof pada može biti više i nije lako da identifikujemo koji je tačno problem u konkretnom slučaju.

Ulogu igra rerna u kojoj pečemo, temperatura, konzistencija smese i sami sastojci, kao i tehnologija njihovog mešanja.

Osnovno je i veoma važno da sam recept koji koristimo bude proveren i tačan što se tiče proporcija, ali i dobro napisan, kao što je redosled dodavanja svakog sastojka.

Međutim, šta da radimo ako je recept uspešan, i pripremali smo ga više puta, ali jednog dana prosti dobijemo drugačiji rezultat i bude neuspešan?

Ovde problem može biti sam kvalitet sastojaka ili činjenica da smo predugo mutili mikserom, nakon što smo dodali starter sa brašnom - onda se njegovo dejstvo redukuje i kolač postaje gnjecav.

Temperatura za pečenje kuglofa je sledeća stvar koja je važna - ona ne treba da bude mnogo visoka! Idealna temepratura na kojoj treba da se peče kuglof je od 160 do 180 stepeni i nikad viš eod toga, pošto će kolač brzo narasti i izgledaće kao da je gotov, ali je realno iznutra živ.

To je i razlog što nakon što se izvadi iz rerne u trenutku kuglof padne i unutra ostaje gnjecav.

Ovaj efekat se dobija i od previše retkog testa za kuglof, zato smo gore naveli koliko je važno da pratite proveren recept sa pravilnim proporcijama sastojaka i najviše - tečnost/brašno.

Uz praksu će se svaka domaćica naučiti kakavu konsistenciju treba da ima testo za kuglof - ni mnogo retka, ni previše gusta.

- Jaja sa šećerom je dobro da duže mutite, dok ne pobele i postanu mekana, nakon toga preostale tečne sastoje, a ako dodate brašno sa sredstvo za narastanje (uvek na kraju), muti se kraće, da bi se brašno integrisalo i da bi smesa bila mnogo više glatka. Zato u toj etapi se preporučuje da se mikser ostavi sa strane i da se meša spatulom ili drvenom kašikom, sporim pokretima u jednom pravcu, dok se suvi sastojci ne integrišu.

Moj kulinarski savet, da biste bili sigurni da kuglof neće da padne je da, osim što pratite gore navedene uslove, takođe i da jaja i šećer umutite na pari na niskoj temperaturi. Ovako dobieni mekani krem je otporniji i gušći, a samim tim i smesa.

Treba da napomenom da postoje recepti za kuglof sa kravljim maslacem, kod kojih je redosled drugačiji - onda se prvo umuti maslac sa šećerom na krem i dodaje se jedno po jedno jaje. Ali se uvek suva smesa stavlja na kraju.

- Za vreme pečenja rerna se ne otvara prvih 15-20 minuta!

- Nakon što se kuglof lepo ispeče, ostavite ga 10 minuta u isključenoj rerni sa otvorenim vratima.

Tako neće pasti temepratura, što može dovesti da kuglof padne.

Pogledajte još i idealnu smesu za kuglof i kako se okreće kuglof.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

3
Ukupno glasalo: 1
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj savet još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni