Lignja je morski proizvod, koji nam nudi beskrajne mogućnosti za to kako da je skuvamo i predstavimo na našoj trpezi. Prženu, pečenu ili kuvanu u janiji, supama, jelima sa pirinčem, punjenu.
Začuđujuće jednostavna za obradu i pripremu, ali kao i sve u kuhinji tako i ona ima svoje male zahteve i trikove kako bi se napravila maksimalno ukusna i krhka i kako bi se izbegli neželjeni rezultati.
Na prvom mestu treba da znamo da nije jedno te isto da li ćemo pržiti, peći ili kuvati ovaj morski plod - vreme kuvanja svakog od ovih procesa je savršeno drugačije.
Kada ih pržimo/pohujemo lignjama je potrebna sasvim kratka termička obrada - 1-2 minute u jako zagrejanoj masnoći, obilnoj količini koja treba da ih pokriva. Ako preteramo sa vremenom, postaće suve i žilave.
Međutim, kod kuvanja stvari stoje na sasvim drugačiji način - što ih duže kuvamo, to će biti krhkije. Ovde se preporučuje da vatra bude slaba do umerena, a minimalno vreme je 35 minuta. Nije dobro da skuvana lignja bude žilava i nikako nije prijatna za konzumaciju.
Ako ćemo peći na ploči, roštilju ili tiganju kako bismo dobili krhku i ukusnu lignju, treba da stavimo morski plod da se kuva sa veoma malo masti (osim ako je na roštilju), kada je temperatura dostigla najvišu tačku. Tako se momentalno zapeče, dobija boju i okreće se i sa druge strane na kratko. Ceo proces traje više od 4-5 minuta. Ukoliko zapečemo na nedovoljno visokoj temperaturi, odvojiće se tečnost, morski plod će se saviti i postaće žilav.
Ako ispoštujemo ova pravila imaćemo dobre rezultate, ali ipak da bismo bili sigurniji, možemo da primenimo i još neki trik.
Prethodno namakanje u sveže mleko je odličan način da dobijemo krhku lignju. Veoma dobar efekat i krhkost se postiže ukoliko stavite očišćene lignje u posudu sa svežim mlekom na minimum 30 minuta pre nego što ih skuvate.
Ponekad se koristi i pivo - 30 minuta u alkoholnu tečnost, nakon čega još 30 minuta u mleko.
Drugi način je da pomešamo limunov sok sa svežim mlekom i kada se već usiri da stavimo morske plodove unutra na 30 minuta do 2-3 sata.
Na taj način ne samo da će postati krhkije, nego će se i njihov ukus razviti.
Neki dobri kuvari takođe smatraju da cevi lignje ne treba da se gule, zato što tanka kožica koja pokriva pomaže da iznutra ostanu mekše, nežnije i ukusnije.
Ako se pitate šta da spremite sa lignjama, pogledajte naše predloge za lignje u tiganju, pohovane lignje, a zašto ne i lignje na grčki način.
Komentari