Lofant je ljubičasto cveće lepog oblika, najšire rasprostranjeno u Kini, Japanu, Sjedninjenim Američkim Državama, Kanadi i dr. Višegodišnja biljka, hladan i suv. Osim svojih kvaliteta kao medonosna biljka, poseduje i unikatna lekovita svojstva i često se koristi u narodnoj medicini.
Fitoterapeuti uveravaju da je lofant biljka koja leči sve bolesti. Smatra se simbolom mladosti i lepote. U tibetanskoj narodnoj medicini, deo biljke koji se nalazi iznad zemlje, najčešće se koristi kao sredstvo opše namene, u vidu čaja.
Pored toga što se njime usporava proces starenja, leči se još i gastritis, funkcionalni poremećaj u žučnoj kesi, kao i hepatitis. Reguliše krvni pritisak i metabolizam, uništava mikrobe i čisti krv. Jedno od njegovih unikatnih svojstava je blagotvorni efekat u lečenju žrtava radiacije.
Kod nas retko, ali ipak se sreće divlji lofant. Mali broj ljudi ga uzgaja, a činjenica da daje med je još uvek nepoznata pčelarima kod nas.
U narodnim receptima lofant postepeno izmeštava čak i žen-šen, kao najmoćniji imunostimulator. On se aktivno bori sa muškom potencijom. Neki ga smatraju najmoćnijim panaceom, kao i najboljom i bezopasnom vijagrom.
Upotreba lofanta u cilju lekovitog dejstva vrši se na nekoliko načina. Od njega se sprema čaj, infuzija, odvarak, inhalacije. Čak i da ser ne priprema po specijalnom receptu, zasićeni listići od njega hrani daju više nego zadovoljavajuće rezultate.
Da bi poboljšao mušku potentnost, uzima se lofant da se prokuva nekoliko listova biljke i litru vode. Dobijeno može takođe da s uzima umesto vode.
Za jačanje imunog sistema, narodna medicina preporučuje čaj od lofanta. Za taj cilj, nekoliko sitno iseckanih listića i stručaka biljke se kuva kao čaj. Dobijeno takođe može da se uzima umesto vode.
Smatra se da čak i samo aroma biljke dobro deluje. On uklanja glavobolju, migrenu, kao i loše raspoloženje.
Druga zanimljiva primena lofanta je protiv miševa i štetočina u bašti. Samo njegovo prisustvo ih daleko tera.
Komentari