Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Narodna medicina sa estragonom

Narodna medicina sa estragonom

Diana IvanovaDiana Ivanova
Početnik
93592
Narodna medicina sa estragonom

Estragon je poznat uglavnom kao začin u kulinarstvu. Međutim, on ima veoma bogat hemijski sastav i zahvaljujući njemu - snažno izražena lekovita svojstva. Ova svojstva mu određuju dostojno mesto u narodnoj medicini.

Sastav estragona

Listova i stabla biljke sadrže eterična ulja, kumarin, alkaloide, flavonoide, tanine. Imaju i bogat vitaminsko-mineralni sastav: vitamin A i C, vitamine iz grupe B, PP, kalijum, magnezijum, fosfor, kalcijum, natrijum, gvožđe, jod.

Arotina i askrobinske kiseline u 100 grama svežih biljki ima do 11%. Zbog toga se još od davnina estragon koristio za sptrečavanje skrobuta. Danas je on osnovni izvor vitamina, dragocenih za imunitet.

Korisna svojstva estragona

Svež estragon

Poznata su njegovi blagotvorni efekti na zdravlje:

- normalizuje emotivno stanje i san, umiruje nerve;

- stimuliše želudac, povećava apetit;

- ima diuretički efekat;

- povoljno deluje na bolesti genitourinarnog sistema;

- normalizuje hormonski balans;

- ublažava stanje menopauze i PMS-a, normalizuje ciklus;

- pomaže u smanjivanju rizika od razvoja prostatitisa i raka prostate;

- poboljšava broj spermatozoida;

- ublažava bol (kod migrene i zubobolje);

- ublažava oticanje kod opekotina;

- jača zaštitne funkcije tela;

- eliminiše upalne procese;

- antivirusno je i iskašljavajuće sredstvo kod lečenja bolesti gornjih disajnih puteva;

- sprečava nedostatak vitamina C;

- regeneriše metabolizam;

- minimalizuje rizik od razvoja onkologije;

- obnavlja miokard;

- čisti krvne sudove;

- uklanja parazite iz organizma;

- poboljšava stanje mišićno-skeletnog sistema;

- zarasta mehanička oštećenja kože;

- poboljšava dermatitise;

- pozitivno deluje kod proširenih vena;

- poboljšava stomatitis.

Stimulativna svojstva estragona omogućavaju mu da se koristi za povećavanje potentnosti kod muškaraca i libida kod žena. Biljka ima pozitivan efekat na stanje krvnih sudova: jača zidove, povećava dotok krvi i spečava insulte i infarkte.

U homeopatiji biljka je deo sredstava za lečenje pneumonije i bronhitisa, cistitisa, tuberkuloze, hroničnog rinitisa i kašlja. Napici i tinkture od biljke su efikasni za vreme epidemije virusa. Pomoću estragona možete da očistite krv i da poboljšate njen sastav.

U nedostatku kontraindikacija, estragon kao začin može da se koristi svakodnevno u malim količinama. Ovo će poboljšati probavnu funkciju, stimulisaće metabolizam i ojačaće imuni sistem.

Čaj od estragona

Lekoviti napitak, čaj od estragona

Ako uzgajate estragon, možete redovno da računate na njegove koristi. Sipajte 1 supenu kašiku suvog estragona u 300 ml ključale vode. Kuvajte sa zatvorenim poklopcem na slaboj vatri 5 minuta. Ostavite poklopljeno pola sata, nakon toga procedite. Za lečenje nervoze odvarak od estragona se uzima po 100 ml, 3 puta na dan između obroka. Process lečenja traje 14 dana.

Osim za pripremanje kulinarskih remek dela sa estragonom, on se koristi u kombinaciji sa crnim ili zelenim čajem za poboljšavanje varenja i povećavanje apetita. Da biste napravili napitak, prokuvajte 1 kašičicu čaja i osušene grančice estragona u čaši šolji vode. Dovoljno je pariti 10 minuta. Odjednom se pije 100-150 ml napitka.

Sastav za obloge, losione, meleme sa estragonom

U prisustvu proširenih vena na nogama pomaže sveži estragon. 2 supene kašike iseckane biljke se zalivaju s 400-500 ml kefira, ostavlja se da odstoji 15 minuta. Masa se nanosi na problematične zone na 5-6 sati. Da biste fiksirali lekovitu smesu, koristite zavoj ili gazu.

Kod lečenja stomatitisa ili bolesti desni, kod kuće se sprema specijalni melem sa estragonom. Za taj cilj dodajte 20 g iseckanog estragona zajedno sa sokom u 100 grama maslaca. Masa se stavlja na vodenu paru i zagreva se tokom 15 minuta, kako bi se sastojci sjedinili. Melem se hladi da bude telesne temperature i desni se premazuju 2-3 puta na dan dok se ne oporave. Može da se koristi i za različite kožne probleme. Čuva se u frižideru.

Lekovita kupka sa estragonom

Efekat kupke sa estragonom: umiruje, normalizuje san, čisti kožu, stimuliše metaboličke procese, ublažava glavobolju, leči male rane. Kupka se pravi uveče pre spavanja. Procedura može da se ponavlja 2-3 puta nedeljno. Za taj cilj napravite jak napitak od estragona: 1 litar ključale vode i 4 supene kašike biljke natopite na 30 minuta, filtrirajte i dodajte u kupku.

Estragon u saksiji

Kockice leda sa estragonom

Za problematičnu kožu, sklonu upalama i aknama, pripremaju se kockice leda od svežeg soka ili napitka od estragona da se očisti lice. Sveži sok se razređuje u odnosu 1:3 sa prokuvanom vodom. Napitak se zamrzava u čistom obliku. Led se koristi sa brisanje lica uveče nakon skidanja šminke i ujutru nakon buđenja.

Tonizirajući napitak sa estragonom

Sipajte 1 l vode u emajliranu posudu, dodajte 50 g svežih stručkova estragona, iseckanih nožem i ostavite da provri. Ohladite do sobne temperature i dodajte sok od 1 limuna i koru, dodajte med ili šećer po ukusu (3-4 kašičice). Korisni napitak se čuva u frižideru i pije se 2 dana, nakon čega se priprema nova porcija.

Osvežavajući napitak sa estragonom.

Nožem iseckajte estragon, iscedite sok od limuna, zalijte sastojke mineralnom vodom i ostavite na 2 sata. Nakon toga procedite i dodajte šećer po ukusu. Napitak se servira u čašama sa ledom. Za zasićeniji i zanimljkiviji ukus, u klasične sastojke se dodaju limeta, menta ili matičnjak, kivi, šećerni sirup. Što je napitak duže natopljen, to će ukus biti aromatičniji i bogatiji. Možete estragon da osatvite u frižideru na jednu noć, a ujutru da procedite i dodajte šećer ili šećerni sirup.

Sušen estragon

Kontraindikacije estragona

Svi lekovi koji sadrže estragon ne treba da se uzimaju duže od 1 meseca. Ovde postoji kumulativni efekat koji može da donese ne poboljšanje, već pogoršanje stanja. Moguća je i individualna intolerancija organizma.

Estragon je kontraindikovan kod:

- trudnica;

- ljudi sa gastritisom i čirevima na želucu;

- kamenja u želucu;

- kod povećane kiseline želuca;

- uzimanja antioksidanasa.

Kod prisustva hroničnih oboljenja unutrašnjih organa i neprestanog unosa lekova, treba da se konsultujete sa lekarom.

A ukoliko vam ostane malo vremena, odvojte trenutak da bacite jedan pogeld na naše ukusne recepte sa estragonom.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest