Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Hrana sa gvožđem je obavezna za umni razvoj deteta! Evo zašto

Hrana sa gvožđem je obavezna za umni razvoj deteta! Evo zašto

Lilia AngelovaLilia Angelova
Početnik
14
Hrana sa gvožđem je obavezna za decu

Svi roditelji dobro znaju da je pravilna ishrana deteta glavni faktor od kojeg zavisi njihovo zdravlje, rast i razvoj. Njihov meni treba da bude pažljivo odabran i da uključuje raznovrsnu i zdravu hranu, bogatu hranljivim sastojcima koji su potrebni detetu, mineralima i vitmainima.

Jedna od korisnih i cenjenih hranljivih materija je gvožđe. To je mikroelement, koji je od posebnog značaja za zdravlje, pošto se nalazi u svakoj ljuskoj ćeliji. Stimuliše proces rasta i jača protivne snage organizma. Učestvuje u stvaranju crvenih krvnih zrnaca i snabdeva kiseonikom tkiva i organe u telu.

Mnoga propučavanja pokazuju da je gvožđe izuzetno korisno za mozak dece. On je potreban za pravilno funkcionisanje ćelija mozda i pomeže umnom razvoju.

Grupa naučnika u Pensilvaniji je proučavala 1500 dece i mladih uzrasta od 8 do 24 godine, izmerili su u tu svrhu nivo gvožđa u njhovom mozgu. Prema zabeleženim rezultatima, deca koja nisu imala dovoljno ovog mikroelementa, teže su uspela da se izbore sa postavljenim zadacima za rasuđivanje i orijentaciju u prostoru.

Namirnice sa gvožđem

Prilikom nedostatka gvrožđa u organizmu se oštećuju kognitivne funkcije, pošto se on skladišti u neuronima mozga na bazalnim ganglijama u centru mozga. Zao neki naučnici preporučuju deci i mladima da piju dodatke sa gvožđem dok ne napune 25 godina.

Simptomi nedostatka gvožđa se najčešće izražavaju kao slabost, jak umor, glavobolja, loša koncentracija, bol u grudima, opadanje kose, lomljive nokte, bledu kožu.

Evo izvora gvožđa u zavisnosti od hrane koja obavezno treba da se nalaze u dečijem meniju:

- Meso - ptičije meso - guščije, pačetina, piletina: crveno meso: crna džigerica, bubrezi. Najbolje se usvaja gvožđe koje se nalazi u životinjskim proizvodima;

- Riba i morski plodovi - školjke, ostrige, hobotnica, škampi, losos i druge vrste ribe su dobar izvor gvožđa:

- Jaja i mlečni proizvodi - žumance jajeta je veoma bogato gvožđem, takođe kačkavalj, koziji sir, sir parmezan, kiselo mleko;

- Variva - Većina variva kao što je pasulj, sočivo, bob, leblebije sa visokim sadržajem gvožđa;

Zeleno lisnato povrće za decu

- Voće i povrće - od zelenog povrća najbogatiji ovim komponentom su spanać, brokoli, prokelj, špargle, kopriva, zelje, celer, peršun. Od voća - kivi, borovnice, lubenica, dinja, mango, kao i citrusi - pomorandže, limun, mandarine, grejpfrut;

- Žitarice - preproučuju se integralni proizvodi - ovsene mekinje, pšenica, kao i pirinač;

- Orašasti plodovi i suvo voće - suncokre, brazilski orah, pinjoke, suve kajsije i suve breskve daju organizmu dobru količinu gvožđa.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest