Piškote su fini italijanski keks, sa kojim se pripremaju veoma ukusni i jedinstveni deserti kao što je tiramisu sa maskarponeom. Poznate kao piškoti di Prato i kantučini, one su popularne i voljene u celom svetu. Piškote su duplo pečeni keksići, pripremljeni od jaja, brašna i mlevenih orašastih plodova.
Po prvi put su se pripremale u italijanskoj kuhinji, u italijanskom gradu Prato. Po pravilu, one su duguljasti keksići sa bademom koji kad se ispeku budu suvi i hrskavi. Iseku se od velikog pečenog parčeta testa dok su još tople. Kod nas je široko rasprotranjen recept da se peku posebno, koji smo vam predložili dalje u tekstu.
Interesantna je činjenica da je ime piškote jedinstveno tradicionalno italijansko ime čija je množina biscotto. Etimologija imena je iz srednjovekovne latinske leči biscoctus, što znači "duplo pečen". Sa ovim treminom se označavaju duplo pečena hrana u rerni, kako bi bila mnogo suva, što produžava njihov rok trajanja.
Prema Pliniju Starom, ova se hrana može konzumirati i nakon nekoliko vekova. Iako je ta činjenica sumnjiva, ovako prirpemljena hrana sa dugim rokom trajanja je bila posebno korisna kod dugih putovanja i rata. Nekada su se rimske legije hranice sa duplo prepečenim hlebom.
Istorija piškota
Prvi zapisani recept za piškote je rukopis star nekoliko vekova, čuvan pažljivo u gradu Prato. To je otriće naučnika Baldanži Amadia u 18. veku.
Piškote iz Prata ili piškote di Prato na savremenom italijanskom jeziku su poznatije kao "uglovi" i "kantučini". Ovi nazivi se povezuju i sa drugim sličnim lokalnim proizvodima u italiji. Kantučini, koji su "mali uglovi", se danas tradicionalno pripremaju u Toskani. U početku ime se odnosilo za raznolikosti tradicionalnog recepta, koji se karakteriše sa drugim dodacima kao što je kvasac, limunska kiselina i začini koji ga ne čine toliko suvim. Po pravilu, kantučini su veliki keksići pripremljeni od testa sa maslinovim uljem i anisom.
Vodeći proizvođač piškota u Pratu je firma koja još uvek radi Biscottificio Antonio Mattei. Njen stari logo je napisan tačno ispred imena prodavnice - "Proizvođač uglova", a "corner" se odnosi na "ugao" i na proizvode od kukuruza.
Ovaj logo ostaje nepromenjen i vremenom je bilo potrebno da se naziv "uglovi" za novatorske proizvode, tipične za Sardiniju i Siciliju. Recept je ponovootkriven u 19. veku od strane kuvara Antonia Mateja iz Prata. Danas se njena varijanta smatra tradicionalnim receptom za piškote. Matej učestvuje u Međunarodnom sajmu u Parizu 1867. godina i sa svojim piškotama i osvaja specijalnu nagradu.
Sastav piškota
100 g piškota sadrži 365 kalorija, 59 g ugljenih hidrata, 9 g masti, 10.6 g belančevina.
Izbor i čuvanje piškota
Kupujte piškote na čijem pakovanju ima jasno navedena informacija o proizvođaču i rok trajanja. Čuvajte piškote na hladnom i suvom mestu, a pripremljene kolače od piškota u frižideru.
Upotreba piškota u kulinarstvu
Kao krajnji rezultat, gotove piškote ulae u sastav mnogih prefinjenih slatkih izazova. Iako može i bez njih, Tiramisu se u svojoj autentičnoj varijanti priprema sa piškotama. Ovi ukusni italijanski keksići služe za osnovu i kore raznih torti i kolača kao i prilog uz ukusne kremove i museve.
Originalna smesa za recept sa piškotama se sastoji od brašna, šećera, jaja, pinjola i neoljuštenih i nepečenih badema. Tradicionalni recept ne uključuje kvasac ili masnoću, bili kakav maslac, ulje i mleko. Karaktersitično za piškote je vlažno testo i peče se dva puta - jednom kao ravan i duguljasti kalup, nakon toga kad se iseče na posebne piškote. Drugo pečenje određuje koliko će piškote biti tvrde.
U Italiji tradicionalno piškote di Prato se serviraju zajedno sa drugim slatkim specijalitetom iz Prata - brutiboni. Serviranje je nakon deserta, obično sa sokom od pomorandže. Pinoli su takođe vrsta piškota, sa dodatkom pinjola, umesto badema.
Današnja varijanta originalnog recepta za piškote ih približava do onog za kantučine, koji su popularna raznolikost piškota. Mnogo današnjih recepata su sa sadržajem orašastih plodova, obično badema, lešnika, kikirikija, pinjola, kao i začina, anisa ili cimeta.
Ogroman deo savremenih recepata uključuje smese za nadolaženje kao što je soda za hleb i dodaci u brašno. Bademi i lešnici se po pravilu uvek dodaju nepečeni i neoljušteni. Jaja se posebno mute, a posle se dodaje i tečna esencija kao što je ekstrakt od badema ili liker. To je obavezno pre nego što se dodaju suvi sastojci. Nakon duplog pečenja, po želji se piškote mogu potopiti u glazuru od čokolade.
Recept za domaće piškote (oko 20 komada)
Potrebni sastojci: jaja - 3 komada, brašno - 75 g, šećer u prahu - 100 g.
Odvojite belanca od žumanaca. Umutite belanca na tvrd sneg sa polovinom šećera, a žumanca - na mekan krem sa preostalim šećerom. U smesu od žumanaca postepeno dodajte umućena belanca i prosejano brašno. Pažljivo mešajte dok ne dobijete homogenu i glatku smesu. Napunite smesu u špric sa odgovarajućim nastavkom.
Napravite piškote na papiru za pečenje na rastojanju jedna od druge. Obilno pospite šećerom u prahu u 2 sloja. Stavite da se peku u prethodno ugrejanoj rerni na 200 stepeni dok ne porumene. Izvadite gotove domaće piškote i ponovo lepo pospite šećerom u prahu.
Recept za Kantučine sa čokoladom i trešnjama (oko 10 komada)
Potrebni sastojci: jaja - 1 kom, veliko, šećer - 100 g, listići badema - 50 g, brašno - 150 g, prašak za pecivo - 1/2 kašičice, so - 1 prstohvat, esencija - 1 supena kašika, od ruma, trešnje - 1 šaka, suve, čokoalda - 1/2 šolje čokoladni čips ili izlomljena crna čokolada.
Način pripreme: Na krako u suvom tiganju zapecite listiće badema i ostavite ih da se ohlade. Mutite dok ne dobijete gladak krem jaje sa šećerom, soli i esencijom. Odozgo prosejte brašno i prašak za pecivo i pažljivo mešajte da ne padne smesa. Na kraju dodajte bademe i promešajte, trešnje i mrvljenu čokoladu. Ako vam se čini da je smesa za kantučine gusta, dodajte 1-2 supene kašike svežeg mleka.
Smesa je lepljiva i razvlači se na tanak i dug rolat u pleh, obložen papirom za pečenje. Stavite rolat da se peče 30 minuta u prethodno ugrejanoj rerni na 180 stepeni. Pečeni rolat ostavite da se ohladi 5 minuta i isecite od njega kantučine debljine 2-3 cm. Isečene piškote poređajte ponovo u pleh i vartite u rernu na oko 10-15 minuta. Ostavite gotove kantučine sa čokoladom i trešnjama da se ohlade na rešetku.
Pogledajte i naše druge predloge za ukusni desert sa piškotama.
Komentari