Svi znamo da je Amerika konglomerat nacija. Jela imaju rajrazličitije poreklo - evropsko, poljsko, irsko, britansko, kinesko... gotovo iz celog sveta. U Južnim državama jak uticaj imaju francuske i latinoameričke tradicije.
Američko iskustvo
Savernoamerička kuhinja je uglavnom evropskog porekla i to se vidi u kulinarskim tehnikama i stilu jela. Na primer evropske kifle, dimljeni losos, ogromni dupli i trostruki sendviči, gigantske salate ne mogu da se sretnu nigde drugde osim u Nju Jorku. U kalifornijskom ili njuroškom suši baru uvek postoji nešto ne japansku, a roštilj ili pečena rebarca sa Srednjeg zapada ne mogu se zameniti ni sa čim drugim.
Sve ovo je donekle zbog količina serviranih u američkim lokalima. Sendvič nije lagani doručak, već ogromno jelo. Šnicla će biti dovoljna za tri osobe, a sa evropske tačke gledišta jedna porcija sladoleda predstavlja ogromnu vazu puno neverovatnim količinama pavlake, sladoleda i holesterola. Čovek bi otvorenih usta gledao troje dece koja pustoše jelo sa pečenim rebarcima i prženim krompirima u količinama dovoljnim da uplaše nekog odraslog Francuza.
Američki Proizvodi
Predstavljamo vam karakteristične američke proizvode koji su samo malo deo postojećeg izobilja u američkog kuhinju uzduž i popreko.
Orašasti plodovi
Amerika je domovina kikirikija, makadamije i američkih oraha, uzgajanih na ogromnim plantažama. Oni su osnova mnogih jela. Pita sa američkim orasima je sačuvana marka. Od orašastih plodova se prave kifle, praline i voćne pite.
Voće
U Americi ima mnogo voća, ali neko je posebno popularno. Plave borovnice su sitne i okrugle, ali mnogu da se jedu sirove ili dodate u pite od borovnica, kifle, pudinzi, kremovi i američke palačinke. Nalazi se sveže ili konzervirano. Brusnice se beru na kraju godine i koriste se kao i plave.
Bundeve
Bundeva je savršen dodatak uz svako glavno jelo. Može da se skuva na najrazličitije načine, na tržištu se nalazi u raznim količinama, pritom postoje dva osnovna tipa - letnja i zimska. Suvišno je da vas podsećamo na ukus američke pite sa bundevama.
Riba
Spremaju se razne vrste ribe - slatkovodne i morske. Amerikanci mnogo vole školjke. Jastoge, ostrige, škampi, rakovi i školjke se smatraju velikim đakonijama. Kuvaju se sami, ali i u dinstanim jelima ili ribljim čorbama.
Žitarice
Ravnice Srednjeg zapada su decenijama bile poznate po proizvodnji velikih količina pšenice i kukuruza. One su osnova mnogih recepata - kukuruznog hleba, pudinga, kolača, kukuruznih kifli. Najlepše severozapadno jelo je kukuruz komandira - skuvan u posoljenoj vodi i polsužen sa topljenim seoskim maslacem.
Tehnike i saveti
Ako čovek otvori stare američke kuvare, pronaći će arhaične termine poput scallion umesto mladi luk i skillet umesto tiganj - reči koje progonjeni Puritanci prenese u svoju novu domovinu, i odavno izašli iz upotrebe z metropoli. Neki termini su ostavi iz jezika VII veka, a drugi su pozajmljeni iz stranih jela.
Riblja janija (Chowder)
Ovo je jedno od populatnih američkih jela. Jede se od Nju Hempšira do Severne Kanade. Priprema se od ribe i kuva se sa krompirima. U receptima iz Nju Inglanda ima školjki i komad slane svinjetine za dodatnu aromu. Reč chowder dolazi od francuskog chaudiere - janija. Prvobitna gusta riblja čorba je uključila u sebe povrće, meso i ptičije meso. Kukuruzna riblja janija sadrži slanu svinjetinu, kromid luk i krompire.
Pečenje u tiganju
Neke od tradicionalnih kuvarskih metoda podsećaju na usvajanje novih teorija kao što je pečenje u gvozdenom tiganju ili zakopavanje poklopljene debele gvozdene šerpe u pepeo vatre, kao i ekonomični đuveci koji se polako kuvaju, za čiji se obrazac uzima đuveč Nju Inglanda.
Kuvanje na otvorenom
Kuvanje na otvorenom je osnovni deo navika u ishrani Amerikanaca - u tome pomaže i klima. Stanovnci ranča prvi počinju da kuvaju na otvorenom - ovo je preteča roštilja, najbržeg i najefikasnijeg načina da bude zadovoljen nezasitni apetit gladnih zemljoradnika i pasita.
Pogledajte karakteristike kreolske kuhinje.
Kukuruzni hleb
On je gust, solidan i blago suv, veoma ukusan, kada se obilno namaže kravljim maslacem i kada se poslužuje sa američkom janijom Čaudar.
Zemljane peći
Na onim mestima u Sjedinjenim američkim državama gde vlasti dozvoljavaju da se pale vatre na otvorenom, tradicionalno i pečenje (i konzumacija) celog praseta je dopunjena drugim ukusnim iskušenjima. Najpre se u zemlji ili pesku iskopa duboka rupa koja se oblaže velikim poroznim kamenjem. Na dnu se pali vatra i kamenje se zagreva dok ne postane crveno. Na njega se bacaju mokre alge i ređaju se proizvodi koji se brzo ispeku - školjke, razni morski plodovi, čak i celi pilići, pokrivaju se mokrim algama i na kraju se stavlja cerada koja zadržava paru. Hrana pripremljena na ovaj način je sočna i krhka.
Salate
U Sjedinjenim američkim državama ovo je prioritet Zapadne obale - Amerikanci pokazuju više kreativnosti u ovoj oblasti u odnosu na Britance. Izobilje egzotičnog voća i delimično povrća objašnjava neverovatno apetitne rezultate. Veoma ukusne klasike kao što je na primer Cezar salate, Valdof i Kob imaju kalifornijske korene.
Slatkiši
Amerika ima jake tradicije u domaćim pecivima i domovina je čokoladnih kolača, keksova i kifli. Američka kifla je mnogo drugačija od britanskog peciva sa kvascem. Ona više liči na veliku pogaču, ali se pojavljuje u mnogo varijanti - sa čokoladom, borovnicama, jagodama - spisak je bez kraja. Keks je bogat, hrskav, trosturko veći od britanskih i obiluje orašastim plodovima i čokoladnim mrvicama.
Sladoled je strast Amerikanaca, a najraskošniji je Nikerboker - veličanstvena mešavina sladoleda, voćnog sirupa, iseckanog svežeg ili konzerviranog voća, čokolade i orašastih plodova.
Komentari