Sitan sir je veoma dragocen mlečni proizvod za organizam, zato što pored toga što sadrži bakterije mlečne kiseline koje su veoma korisne, pomaže i da izbacimo toksine iz tela.
Da bismo bili otporniji na grip, prehlade i infekcije treba da ojačamo naš imunološki sistem. Za to će nam pomoći konzumacija dovoljne količine belančevina.
Sitan sir je bogat tako nama neophodnim belančevinama. Ovaj mlečni proizvod se dobija kao rezultat ukrštanja belančevina u mleku.
Belančevine sadržane u sitnom siru čak nadmašuju one u mesu. U 100 g sitnog sira ima 25 g belančevina, a u nekom mesu njih je 16-20 g na 100 g.
Sitan sir može da bude punomasni, polumasni i nemasni tako što u nemasnom sitnom siru nisu sadržane masti. Ugljeni hidrati u ovom mlečnom proizvodu ima približno 3%. Veliki je sadržaj minerala - kalcijum i fosfor.
Za nas koristi konzumacije sitnog sira ima mnogo. Bakterije mlečne kiseline koje sadrže uništavaju otrovne materije. Ne formiraju se toksične materije kada jedemo sitni sir kao što se dobija prilikom konzumaicje mesa.
Sitan sir ima diuretički efekat, pomaže funkciji jetre i veoma je dragocen za dijabetičare. Pomaže organizmu kod anemije i ateroskleroze. Dobro deluje na ljude sa povišenim krvnim pritiskom (pre svega nemasni sitan sir).
Potreban je organizmu kada treva da se povećaju rezerve belančevina: kod trudnoće, dojenja, kod rasta dece, u periodu oporavka nakon preležane bolesti.
Ljudi sa problemima sa bubrezima treba da budu oprezni sa konzumacijom sitnog sira zbog visokog procenta natrijuma i bogatog i proteinskog sastava koji može da izazove zakiseljavanje urina. Dobija se opterećenje bubrega ovim materijama što otežava nabavljanje kalcijuma i magnezijuma za kosti.
Sitan sir može da se koristi u pripremi niza ukusnih jela, salata, supa, jela i čak kolačića.
Ukusan sitan sir će nam pomoći u jačanju imunološkog sistema kako bismo se izborili sa uzročnicima bolesti.
Pogledajte još ukusnih predloga za:
- kolače sa sitnim sirom;
- buhtle sa sitnim sirom.
Komentari