Navikli smo na ukus mariniranih maslina, ali postoje i drugi načini na koje se one mogu preraditi, a da i dalje budu ukusne. Na primer, sušenje maslina je jedan od najlakših načina za pripremu ovog inače izuzetno gorkog ploda.
Ukus nakon sušenja je skoro identičan ukusu sočnih crnih maslina koje kupujete u prodavnici. Za razliku od takozvanih vodenih maslina, sušene masline se obično služe bez prethodnog mariniranja.
Za sušenje maslina potrebni su vam sledeći proizvodi - jedan kilogram malih zrelih sušenih maslina, pola kilograma soli i jedna supena kašika hladno ceđenog maslinovog ulja.
Birajte potpuno zrele male masline. Očistite ih veoma temeljno od stabljika i listova. Dobro ih isperite, a zatim ostavite da se dobro ocede u cedilu. Vrhom noža izbušite jednu ili dve male rupe u svakoj maslini. Stavite četvrtinu soli na dno velike staklene tegle ili keramičke posude, a zatim dodajte red maslina.
Pospite plodove solju, pa stavite novi sloj maslina, posolite i tako dok se količine ne iscrpi. Zatvorite teglu i ostavite je na sobnoj temperaturi. Svaki dan dobro protresite i po potrebi posolite.
Počeće da izlaze gorki sokovi od maslina. Pomešaće se sa solju i pretvoriće se u vlažnu pastu. Ako su sokovi tečni, ocedite tečnost i ponovo posolite kao što je gore opisano.
Posle otprilike tri nedelje, isperite so i probajte masline. Ako su i dalje previše gorkog ukusa, ponovo ih posolite i ostavite soljene još nedelju dana. Inače, sko je sve u redu sa ukusom, vaše sušene masline su spremne za jelo. Sve što treba da uradite je da ih prelijete hladno ceđenim maslinovim uljem.
Gotove sušene masline će biti naborane i imaće malo gorak, ali veoma prijatan ukus. Suvi plodovi se mogu čuvati na sobnoj temperaturi do mesec dana, u frižideru do šest meseci ili u zamrzivaču do godinu dana.
Komentari