Šta kažete na ideju sušenja voća kod kuće, čime ćete osigurati slatke trenutke i ukusne sastojke za vaše voćne kolače i sirove bombone?
U suštini, bilo koje voće možete osušiti u rerni za samo nekoliko sati. Popularne opcije suvog voća uključuju kajsije, trešnje, brusnice, jabuke, banane, pa čak i paradajz, ali možete probati i da sušite mango, citrusno voće, breskve, kivi, ananas - šta god da rešite.
Priprema domaćeg sušenog voća vrši se na 2 glavna načina:
Sušenje voća na otvorenom
Ova tehnika je pogodna za one koji žive u oblastima gde je procenat vlažnosti vazduha relativno nizak.
Da osušite voće na otvorenom, operite i isecite voće, stavite ga u veliki pleh obložen upijajućim papirom. Pleh se stavlja u što provetreniju prostoriju (ne klimatizovanu) i svaki dan se menja upijajući papir i okreću kriške voća.
Imajte na umu da proces sušenja na vazduhu traje između 10 i 14 dana.
Sušenje voća u kućnoj rerni
Najlakša stvar na svetu. Zagrejte rernu na 60 stepeni u režimu "Turbo". Za vreme koje je potrebno da se rerna zagreje, isecite voće na tanke kriške i poređajte na tešku rešetku za pečenje. Plodovi se mogu malo začiniti cimetom ili karanfilićem (naravno mlevenim) i dobro izmešati.
Imajte na umu da svako voće zahteva drugačije vreme sušenja, ali minimalno trajanje je 6 sati.
S vremena na vreme proveravajte rernu i uverite se da nije pregorela voće.
Kako čuvati sušeno voće?
Najbolji način za čuvanje sušenog voća bi bio na hladnom i suvom mestu kada je u hermetički zatvorenoj posudi, bolje je izabrati posudu sa vakuumom kako bi se obezbedio što manji prodor kiseonika u posudu.
Naravno, poželjne su staklene posude, a ako želite da sušeno voće čuvate duže vreme, trebalo bi da ga čuvate u frižideru.
Suvo voće se čuva i u staklenoj posudi sa zatvorenim poklopcem.
Tako da možemo uživati u njima čak i 3 meseca.
Zbog toga je domaće sušeno voće veoma dobar izvor energije i može se koristiti kao dodatak u:
- voćnim tortama;
- raznim kolačićima;
- sirovim desertima;
- kompotu.
Komentari