Bonapeti.rs»Članci»Riba i Morski Plodovi»Ribe koje su štetne za zdravlje

Ribe koje su štetne za zdravlje

Plamena M.Plamena M.
Džedaj
2461
9 zabranjenih vrsta riba

Riba, tako ukusna i tako zdrava, obavezan je deo jelovnika za mlade i stare. Međutim, postoji 9 zabranjenih vrsta ribe, koje su prilično štetne po zdravlje.

Na listi su čak i ribe koje stručnjaci preporučuju kao zdrave. Videćete i sami šta one ovde rade. Evo 9 vrsta zabranjene ribe kojih se treba čuvati:

Jegulje

Pošto se skoro u potpunosti sastoje od masti, jegulje lako apsorbuju industrijski i poljoprivredni otpad iz vode. Najzagađenije su američke vrste. Evropske jegulje takođe imaju veliku količinu žive u svom sastavu. Zbog toga je mesečna norma za odraslu osobu najviše 300 g, a za dete - 200 g.

Pangasius

Ova riba se uopšte ne preporučuje za jelo. Kod nas je pangasius u prodavnicama direktan uvoz iz Vijetnama, tačnije - reke Mekong. Ova reka se jednim od najzagađenijih vodenih tokova na svijetu. Pored toga, ova vrsta ribe ima posebno visok nivo nitrofurazona i polifosfata, koji su kancerogeni.

Morska riba Tilefish

Ona je lider u zagađenju živom. Obično se lovi kršeći pravila samog lova. Već neko vreme je zabranjen lov zbog povećanog rizika od trovanja. Ako i dalje želite da je probate, dnevna doza za muškarce ne bi trebalo da prelazi 100 g. Za decu i žene je zabranjena.

Som

Ne preporučuje se upotreba ove ribe. Som ima sposobnost značajnog rasta. Stoga, ribari daju hormone somu zbog prinosa. Ovo posebno važi za soma u azijskim zemljama. Nema ništa loše u konzumiranju soma, ali je som iz slobodnog uzgoja mnogo manje opasan po zdravlje.

Tuna

Tuna

Takođe sadrži visoke nivoe žive. Uglavnom je ima u crvenim i crnim tunama. Dakle, maksimalna mesečna doza tunjevine je 100 g. Ova riba se ne preporučuje deci. Procenat slobodnog uzgoja tune u prodavnicama je veoma mali. U prirodi je skoro nestala. Proizvodnja dolazi sa farmi gde se ribe hrane hormonima i antibioticima.

Skuša

U njoj se akumulira živa. Kada uđe u ljudsko telo, ne odbacuje se i ne asimiluje i dovodi do bolesti. Dakle, mesečna doza je 200 g za odrasle i 100 g za decu. Atlantska skuša je najmanje opasna. Od nje možete jesti u neograničenim količinama.

Tilapija

Ova riba je posebno opasna za ljude koji pate od srčanih oboljenja, astme i artritisa. Masne kiseline u njoj nisu zdrave, ali s druge strane, svarljive masti su uporedive sa onima koncentrisanim u svinjskoj masti. Prekomerna konzumacija ribe ove vrste dovodi do povećanja nivoa holesterola. Takođe čini telo osetljivijim na alergene.

Brancin

Pošto sadrži dovoljnu količinu žive, mesečna doza je 200 g za odraslu osobu i ne više od 100 g za decu.

Srebrni dolar

Poznatija kao morska riba, bogata je gempilotoksinom, voštanom supstancom koja se uopšte ne metaboliše. Zbog toga je uzimanje ove ribe kontraindikovano osobama sa problemima sa varenjem, jer ne samo da dovodi do problema, već i komplikuje one koji su već prisutni. Nivoi štetnih materija se smanjuju ako se riba prži ili peče na roštilju.

Veoma je važno uvek birati svežu ribu. Da biste to uradili, uzmite ribu u ruke i pogledajte je. Ako se spusti rep, ako su peraja suva i škrge su sive umesto jarkocrvene, to nije sveža riba.

Ako se odlučite za kupovinu žive ribe iz jezera, veoma je važno da voda u kojoj se uzgaja bude čista. Uvek birajte ribe koje plivaju bliže dnu, a ne blizu površine. Za strastvene ribolovce koji sami pecaju, obavezna je provera vode na živu. Ovo se radi pomoću analizatora žive.

Kada odlučite da iznenadite svoje najmilije lososom, birajte na komade sa belim nitima u mesu. Verovatno je prelepi komad pun crvene boje kojom je obojen. Izbegavajte ribe sa jarkim tačkama na koži – one su ulovljene tokom sezone mresta i meso je još mekano.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas