Mnogi ljudi nisu upoznati sa mnogobrojnim zdravstvenim koristima koprive. Iako je ona toliko rasprostranjena i dostupna.
Domaća, hranljiva čorba od koprive je jednostavan način da uključite koprivu u svoj svakodnevni jelovnik. Osim toga, ona nije ni skupa. Međutim, pre nego što nešto kažemo o ukusnom jelu, hajde da se upoznamo sa samom biljkom!
Kopriva se pojavljuje u bašti svakog proleća i jedna je od naših najhranljivijih, ali i zanemarenih biljki. Ranije smo imali tendenciju da o tome razmišljamo kao o korovu i ne doživljavamo ga kao hranu.
Ipak korpiva ima dosta dugu istoriju i koristi se u medicini po celom svetu vekovima.
Lekovita svojstva koprive
Listovi koprive i koren koprive imaju različite zdravstvene koristi. Sveži listovi koprive su jednostavni za korišćenje kod kuće i snabdeveni su hranljivim materijama. Korenje koprive je izvor vitamina C, vitamina iz grupe B, vitamina K, kalcijuma, magnezijuma, kalijuma, gvožđa, fitonutrijenata i male količine omega-3 masnih kiselina. Čaša kuvane koprive sadrži gotovo 430 mg kalcijuma, što je skoro pola našeg preporučenog dnevnog ukosa. Čak šolja mleka u poređenju sa koprivom sadrži otprilike 300 ml kalcijuma.
Kopriva je diuretik i takođe pomaže u potencijalnom smanjivanju krvnog pritiska.
Korisna supa od koprive dostupna je u prolećnim programima za detoksikaciju, s obzirom na to da visoki nivoi hranljivih materija, fitonutrienti i hlorofil koje sadrži obezbeđuju hranjenje i detoksikaciju organizma. Njegovo diuretičko delovanje takođe pomaže u izbacivanju toksina iz tela.
Takođe, kopriva deluje antiinflamatorno. Godinama listovi korpive se koriste za sprečavanje upale kod osteoartritisa, ekcema, polenske groznice i drugih alergijskih stanja, što potencijalno pomaže u "smanjivanju" alergijskih reakcija. Ovo je verovatno zbog njihovog moćnog antihistaminskog efekta (listovi koprive sadrže kvercetin i viamin C), kao i njihove sposobnosti da smnjuju druge upale.
Infuz od koprive deluje podhranjujuće na kosu. Vekovima listovi korpive se koriste za lečenje masne kose i peruti (verovatno zbog sadržaja silicijum dioksida). Oni hrane dlaku. Daju joj sjaj, vitalnost i gustinu. Zato je ovaj sastojak prisutan u kozmetici za kosu i drugim kozmetičkim proizvodima.
Vreme za branje koprive
Savršeno vreme za kuvanje korisne supe od koprive je kada su listovi još uvek mladi i nežni - pre nego što kopriva procveta. Definitivno će vam biti potrebne rukavice kako biste ih sakupili, a da se ne opečete, ali metoda je brza i jednostavna. Odseku se 3-4 vrhića listova mlade biljke koprive i stavljaju se u kesu (za ovaj recept niže biće vam potrebno otprilike ½ kesice vrhova koprive). Kada je kopriva skuvana ili izgnječena, peckanje nestaje i možete uživati u njenom neverovatnom ukusu.
Zdrava čorba od koprive
Ovaj zdrav recept za čorbu od koprive je jednostavan za spremanje. Dodavanje svežeg krompira (neoguljenog) dodaje vlakna, više vitamina C i kalijuma.
Potrebni sastojci:
- mlada kopriva - 400 g, oprana
- mladi krompir - 250 g, opran i grubo iseckan
- pileći bujon - 1 litar
- 1 vezica mladog luka, sitno iseckan
- 1 supena kašika maslinovog ulja ili komad maslaca
- čenovi belog luka - 2 komada
- divlja nana
- fida
Način pripreme:
Da biste napravili ukusnu čorbu od koprive, najpre isecite beli luk i ostavite ga sa strane.
Dinstajte mladi luk u velikoj šerpi na maslinovom ulju dok ne omekša pre nego što dodate beli luk i mešajte otprilike jednu minutu.
Dodajte krompir, pileći bujon i ostavite da provri.
Ostavite da se krčka 15 minuta ili dok krompir ne omekne i ubacite listove koprive.
Ostavite da se krčka tako što ubacite fidu i začine. Kuvajte dok fida ne bude gotova i ukoliko je potrebno dodajte još vode. Po želji garnirajte kuvanim jajima, pavlakom, parmezanom ili drugim.
Za zdrav obrok takođe možete da napravite čorbu sa koprivom i sirom, čorbu od koprive sa jajetom, čorbu od koprive sa pirinčem.
Komentari