Želudac je krhki organ koji zahteva delikatan tretman. Nepravilna ishrana, stres, pušenje i alkohol, kao i uzimanje lekova - svi ovi faktori mogu izazvati neispravnosti u njegovom radu. Nažalost, mnogi ljudi to ne razumeju dok se ne suoče sa bolestima gastrointestinalnog trakta.
Problemi sa želucem se mogu izbeći ako počnete da vodite računa o tome i pre svega da jedete pravilno. Duga je lista proizvoda koji pozitivno utiču na rad ovog vitalnog organa i sprečavaju razvoj gastritisa i čireva. Odlučili smo da razgovaramo o deset najkorisnijih namirnica za želudac.
Deset najkorisnijih namirnica zaželudac
Brokoli
Brokoli je jedna od najzdravijih namirnica za želudac: snabdeva telo beta-karotenom, što znači vitaminom A, koji obnavlja sluznicu želuca i štiti je od infekcija. Brokoli sadrži i redak vitamin U, koji normalizuje nivo kiselosti u želucu i ubrzava zarastanje čireva i erozija, kao i vitamin C koji deluje protivupalno i ubrzava metabolizam. Istovremeno, najkorisniji kupus je na pari ili brokoli pečen u rerni.
Ovsene mekinje
Ovsene mekinje sadrže biološki aktivne komponente i obezbeđuju telu hranljive materije. Ali njihova korist nije samo to: one stvaraju zaštitni sloj na površini sluznice želuca, koji sprečava prodiranje bakterija i promoviše regeneraciju pogođenih tkiva.
Savet: Ne možete samo da jedete mekinje, već i da ih koristite umesto brašna u pečenju, na primer za domaći hleb.
Kiseli mlečni proizvodi
Kefir, kiselo mleko, sir, ajran i drugi fermentisani mlečni proizvodi su izuzetno korisni za gastrointestinalni trakt. Mikroorganizmi u njihovom sastavu normalizuju mikrofloru u crevima, poboljšavaju varenje i stimulišu metabolizam.
Laneno seme
Semenke lana vode u količini omega-3 masnih kiselina, koje su neophodne za normalan metabolizam. A uljarica ima efekat stvaranja sluzi: obavija sluznicu želuca, štiteći je od delovanja hlorovodonične kiseline i štetnih bakterija, uklanja toksine i otpadne materije iz tela. Zbog toga gastroenterolozi jednoglasno savetuju uzimanje napitka od semena lana u lečenju gastritisa želuca.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje ima mnogo korisnih svojstava: koristi se ne samo u kuvanju i kozmetologiji, već i za lečenje i prevenciju gastrointestinalnih bolesti. Ulazeći u želudac, ulje obavija sluzokožu i štiti je od stvaranja čireva, uklanja upale i obnavlja zahvaćeni epitel. Ovaj efekat maslinovo ulje duguje vrednim komponentama u svom sastavu kao što su linolenska i oleinska kiselina i vitamini grupe A, E, K i D.
Zeleni čaj
Nije slučajno da je na Istoku prihvaćeno piti zeleni čaj pre i posle jela. Zdravi napitak podstiče lučenje želudačnog soka i podiže opšti tonus gastrointestinalnog trakta, čime se podstiče dobro varenje. Pored toga, zeleni čaj ima i antibakterijski efekat, pa je odlična prevencija štetnih mikroorganizama, među kojima je i Helicobacter pilori. Posebno je važno zaštititi želudac u jesen i proleće, kada se imunitet smanjuje i telo postaje ranjivo na razne bakterije. Kao profilakse gastritisa, možete redovno piti zeleni čaj ili uzimati kurs metabiotika.
Fermentisani kiseli kupus
Čudesni proizvod - neprocenjiv pomoćnik za telo, uključujući želudac. Kiseli kupus nas snabdeva vitaminima C, A, B, K i U i tako štiti od upalnih procesa, gastritisa i peptičkog ulkusa.
Bademi
Još jedan verni saveznik metabolizma. Zahvaljujući prisustvu vlakana, esencijalnih ulja i nekih glikozida, bademi podstiču proizvodnju korisnih bakterija koje ubrzavaju metaboličke procese, normalizuju nivo kiselosti u želucu i pomažu u rešavanju poremećaja gastrointestinalnog trakta. Na istoku su vredna svojstva ovog oraha cenjena pre nekoliko vekova: tamo se aktivno koristi za lečenje gastritisa i drugih stomačnih bolesti. Glavna stvar je da ga pažljivo koristite, jer sa svim svojim prednostima, bademi su visokokalorični proizvod.
Đumbir
Čudotvorni začin se dugo koristi za normalizaciju varenja: pojačava cirkulaciju krvi, čime se poboljšava metabolizam. Osim toga, đumbir, bogat aminokiselinama i esencijalnim uljima, odličan je pomagač u borbi protiv Helicobacter pilori i drugih patogenih organizama. Ubija bakterije i takođe smanjuje upalu sluznice želuca. Zato se u južnim zemljama, gde topla i vlažna klima stvara uslove za razmnožavanje štetnih mikroorganizama, đumbir dodaje gotovo svim jelima.
Morske alge
Kelp alga je jedan od najboljih "prijatelja" želuca i creva Sadrži mnogo biološki aktivnih supstanci koje imaju blagotvorno dejstvo na mikrofloru gastrointestinalnog trakta, a hlorofil u njenom sastavu ima izražen antiinflamatorni efekat. Pored toga, alge promovišu uklanjanje radionuklida, šljake i drugih toksičnih proizvoda iz tela, što može izazvati upalu sluzokože digestivnog sistema.
Pogledajte i još: koja hrana izaziva stomačne probleme.
Komentari