Aronija je poznata po mnogim zdravstvenim koristima. Sadrži niz vitamina B, askorbinsku kiselinu (vitamin C), osnovne elemente kao što su gvožđe, bakar, mangan itd. Sadrži sve vrste šećera i pektina.
Zahvaljujući svemu tome koristi aronije nisu malobrojne, ali je ne vole svi u njenom prirodnom obliku, odnosno direktno sa grane, jer ima dosta trpkosti i viskoznosti. Pored toga, daje obilni plod i dobro je čuvati je za zimu bez gubljenja svojih dragocenih kvaliteta. Jedna takva metoda je domaće vino od aronije.
Vino od aronije je ukusno i mirisno, napravljeno sopstvenim rukama. Pored toga, tamni rubin napitak podržava dobro zdravlje. Brojna jedinstvena svojstva prelaze sa voća na vino, pretvarajući ga u lek za visok holesterol, nizak imunitet, skokove krvnog pritiska, krhkost ili labavost zidova krvnih sudova.
Postoji samo jedno ali. Da bi vino od aronije bilo korisno, treba ga piti izuzetno umereno - jednu supenu kašiku 30 minuta pre jela (dnevno) ili ne više od 75-100 ml dnevno.
Pravljenje vina od aronije nije teško. Koraci su u osnovi identični pravljenju bilo kog drugog domaćeg vina: branje voća, priprema, drobljenje, fermentacija, filtriranje i odležavanje. Ali postoji niz suptilnosti i nijansi, bez kojih, umesto pravog ukusa, možete dobiti piće sa sumnjivim ukusom, bojom i, što je najvažnije, koristima ili bolje reći bez koristi.
Kako napraviti dobro vino od aronije? Postoji onoliko recepata za vino od aronije, koliko ima recepata za bilo koje drugo vino od bilo kog drugog voća. Ali faze njegove pripreme se ponavljaju praktično u svakom receptu. Zato ćemo se osvrnuti na tehnologiju pravljenja vina od crne aronije po klasičnoj recepturi.
Komponente:
- 10 kilograma ploda aronije;
- 2 kilograma granuliranog šećera (ili 1 šolja na 1 kilogram voća);
- 100 grama neopranog suvog grožđa;
- 2 litra prethodno prokuvane i ohlađene vode.
Tehnologija i nijanse
Prvo biramo posude za proizvodnju vina u svim fazama. Moraju biti ili emajlirani (bez oštećenja) ili stakleni sudovi.
Po suvom i po mogućnosti sunčanom danu sakupljamo plodove već dobro sazrele aronije. Odmerimo ih i bez pranja, izgnječimo potrebnu količinu rukama ili drvenom presom. Dobijeni pire se stavlja u posudu kapaciteta najmanje 10 litara. Dodajte šećer (1 kg) u masu i dodajte šaku neopranog suvog grožđa. Ponovo promešajte, poklopite i stavite na toplo mesto 7 dana. Optimalna temperatura biće 19-24 stepena.
Istovremeno, ne zaboravite na detalj - morate svakodnevno mešati smesu kako ne bi uhvatila buđ. Posle nedelju dana, sirup od aronije i kaša će se konačno odvojiti jedan od drugog, a na površini će se pojaviti pena.
Prvo ćete raditi sa pulpom: mora se sakupiti i stisnuti kroz gazu (ili presu). Ali ne bacajte preostalu pulpu, ona će i dalje biti potrebna.
Zatim radite sa sokom: procedite kroz gazu sve što je ostalo i sipajte u posudu u kojoj će vino fermentirati. Na ovaj kontejner postavljate vodeni pečat na vrh ili stavljate običnu gumenu rukavicu kupljenu u apoteci.
U isto vreme preostalu voćnu kašu prelijte mlakom vodom i dodajte drugu polovinu šećera, sve veoma pažljivo promešajte. Pokrijte i ostavite još 7 dana na istom toplom mestu bez pristupa svetlosti, ne zaboravljajući svakodnevno mešanje.
Posle 7 dana, filtrirajte drugu porciju, napunjenu vodom i već nabubrelu, bez ceđenja - pulpa je već dala sve vredno u vodu. Sada morate da sipate dobijenu tečnost u posudu u kojoj je proces fermentacije već u toku. Da biste to uradili, potrebno je da uklonite rukavicu, izlijete tečnost, stavite rukavicu.
Sav mukotrpan rad se sastoji u tome da se, nakon mešanja tečnosti, buduće vino mora filtrirati svaka dva dana, istočiti kroz tanko gumeno crevo (kao iz kapaljke) u čistu posudu i ponovo staviti rukavicu. Ponavljajte ovaj proces sve dok fermentacija ne prestane i vino potpuno ne bude bez taloga.
Kada dobijete čisto i gotovo piće, treba ga flaširati, zatvoriti i ostaviti da sazri 2-4 meseca na hladnom i tamnom mestu. Dobiveno domaće vino od aronije iznenadiće vas prijatnim ukusom i raskošnim buketom aroma, podariće zdravlje i nesumnjivo ispuniti kolekciju svakog ljubitelja vina. Njegov sadržaj alkohola je obično oko 12%. Možete ga čuvati do 5 godina.
Priprema vina od aronije može se obaviti i brže, ali se ne može govoriti o koristima od takvog pića. Za pravo zdravo vino potrebno je vreme, strpljenje i marljivost.
Komentari