Gastritis je upala sluzokože želuca. Dobija se od dugotrajne upotrebe želudačnih iritansa poput alkohola, nesteroidnih protivupalnih lekova i aspirina.
Drugi uzroci bolesti mogu biti Helicobacter pilori bakterije, prekomerno lučenje hlorovodonične kiseline, autoimune bolesti i konzumacija određenih sastojaka koji razdražuju sluzokožu, npr. otrova.
Postoje namirnice koje mogu da tretiraju i olakšaju simptome ove bolesti.
Lako svarljive namirnice
Ako imate gastritis, trebalo bi da jedete hranu koja se lako vari i da izbegavate začine. Takve namirnice su supe sa niskim sadržajem masti, pirinač, krompir pire, pirinač na pari, kuvano povrće, ovsene pahuljice, nemasno meso, mleko sa manje masnoće i druge. Izbegavajte hranu sa visokim sadržajem masti, jer stimuliše izlučivanje hlorovodonične kiseline u želucu, što dodatno iritira njiegovu sluzokožu.
Namirnice bogate flavonoidima
Flavonoidi su supstance sa antioksidantima i zaštitnim elementima. Njima se duguje žuta, zelena i crvena boja voća i povrća. Ove supstance zaustavljaju rast bakterije odgovorne za gastritis Helicobacter pilori. Dakle, ako patite od gastritisa, jedite namirnice bogate flavonoidima - jabuke, celer, borovnice, crni luk, beli luk, kruške i kupus.
Probiotici
Oni su poznati kao korisne bakterije koje imaju blagotvorno dejstvo na organizam njihovog domaćina. Probiotici sprečavaju prevelik razvitak bakterije Helicobacter pylori.
Ovo postižu tako što održavaju ravnotežu između korisnih i štetnih bakterija u probavnom sistemu. Probiotike možete pronaći u većini kiselog mleka koje se prodaje na tržištu. Tražite oznaku za prisustvo živih kultura u mleku.
Izbegavajte često korišćenje alkohola, bezalkoholnih pića, čaja, jake kafe, začinjene hrane i začine. Prejedanje i pušenje su takođe krivci za pojavu gastritisa.
Važnu ulogu igraju i stres, prolongiran stres i anksioznost. Hronični gastritis često dovodi do gubitka težine, anemije i eventualnog izliva krvi u želudac.
Komentari