Gastritis predstavlja upalu sluzokože želuca. Postoji niz stvari koje mogu da dovedu do njega - zloupotreba alkoholom, medikamenti, virusno oboljenje, kontaminirana hrana, haotična i neredovna ishrana. Njegove hronične manifrestacije su zbog neprestane zloupotrebe alkoholom, pušenja, uremije, atrofije želudačne sluzokože, alergija.
Osnovni simptomi kod pojave bolesti su nedostatak apetita, osećaj pritiskanja i prejedanja, mučnina, povraćanje, bolovi u predelu stomaka.
U prisustvu gastritisa ishrana mora da se promeni iz korena da se ne bi stiglo do lošijih posledica.
Osnovna pravila ishrane kod gastritisa
Peciva - dozvoljen je beli hleb ispečen prethodnog dana; suvarci od belog brašna, kiflice sa niskim sadržajem masti; deserti od patišpanja.
Od supa se preporučuju mlečne sa ovsenim ili drugim orašastim plodovima, kao i sa testeninom; krem supe od svežeg povrća, voće; supa od pileta, riba, meso napravljeni sa napitkom od žita, ne bujonom.
Kao predjelo može da se konzumira kavijar sa maslacem, pašteta od kuvanog mesa, krokete od ribe ili meso na pari.
Glavna jela kod gastritisa treba da se spremaju od mlevenog mesa ili nemasnog mesa poput govedine, teletine, zečetine, piletine. Odgovarajuće su ćuftice na pari i kuvane, pudinzi, rolati. Jedan-dva puta nedeljno se dozvoljava ceo komad dobro skuvanog mesa bez masnoća i žilica. Dozvoljena je dobro skuvana piletina bez kože, nemasna riba, najbolje kuva na pari ili vodi. Od masnoća dozvoljeni su samo kravlji maslac i maslinovo ulje.
Od mlečnih proizvoda treba da se konzumira kiselo mleko, nekisela pavlaka, sitni sir, sufleti, pudinzi od sitnog sira na pari ili na vodenoj pari. Jaja treba da budu kuvana i rovita, a omleti da budu na pari.
Od žitarica jedu se sve makarone, ovsene pahuljice, pšenične i dr.
Najkorisnije povrće koje možete uključiti u svoj jelovnik kod gastritisa su krompir, šargarepe, tikvice, cvekla, bundeva, zeleni grašak, boranija, karfiol, keleraba, čičoka, zelena salata. Od njih pripremite piree, suflete i pudinge na pari, ćufte.
U deserte kod gastritisa uključite kuvano, pasirano, slatko voće, sirove jagode, pasirani kompot, mlečne kremove i žele, med.
Napici koji se konzumiraju treba da budu na sobnoj temperaturi. To su slab zeleni i crni čaj, čaj sa mlekom ili tečnom pavlakom, slabi kafa i kakao sa mlekom, sveže ceđeno voće i sokovi od povrća.
Kod gastritisa apsolutno zabranjeni su jaki čajevi, kafa i kakao, bujoni od mesa, pečuraka, ribe i povrća, borščovi, pržena, dimljena i konzervirana hrana, turšije, masna mesa i riba, pačetina, guščije meso, pikantni začini, senf, ren, sirće, beli luk, kupus, spanać, luk, masna testa - crni i sveži beli hleb, alkohol.
U skladu sa ovim savetima predlažemo vam nekoliko ideja za recepte kod gastritisa.
Kiflice
Potrebni sastojci: 4 jaja + žumance za premazivanje, 2 nepune šolje šećera, 500 ml svežeg mleka, 1 šolj ulja, kvasac, džem/marmelada, brašno.
Način pripremanja: Jaja i šećer se umute, nakon čega se u njih dodaje mleko sa kvascem umućenim u njemu. Dodaje se i ulje, dobro se umesi i dobijeno testo se ostavlja da naraste na 30 minuta.
Testo se deli na 8 delova koji se oblikuju kao lopte. Svaka od njih se razvija u tanku koru i seče se na trouglove. U svaki od njih se stavlja po 1 kašičica džema /marmelade/. Kiflica se uvija tako što se njeni krajevi zalepi da marmelada ne bi iscurela.
Kiflice se ređaju u tepsiju podmazanu maslacem. Ostavljaju se na tridesetak minuta da narastu, nakon čega se premazuju žzmancem i posipaju se šećerom. Peku se na 200 stepeni dok ne dobiju zlatkastu boju.
Ćufte na pari sa garnirungom od povrća
4 porcije
Potrebni sastojci:
Za ćufte: 500 g pilećeg ili telećeg mlevenog mesa, 1 čen presovanog belog luka, 1 kašičica origana, 1 kašičica kumina, ½ kašičice korijandera, 1 supena kašika sitno iseckanog luka, 1 kriška integralnog hleba, 1 jaje, 1 supena kašika kisele pavlake ili kiselog mleka, 1 kašičica izrendane kore limuna, so, crni biber, 2 supene kašike pirinčanog ili pšeničnog brašna.
Za nadev: 100 g topljenog sira, 50 g sitno iseckane slanine, 1 supena kašika sitno iseckanog peršuna.
Za povrće: 4 krompira iseckanog na kružiće, 1 tikvica iseckana na štapiće, 2 šargarepe cele ili iseckane na štapiće, 200 g brokolija i karfiola iskidanog na ružice, 1 lovorov list, 1 kašičic origana, 2 supene kašike iseckanog svežeg korijandera ili peršuna, 1 kašičica izrendane limunoe kore, 1 kašičica soli.
Za sos: 4 supene kašike limunovog soka, 8 supenih kašika Ekstra Devičanskog maslinovog ulja, ½ kašičice integralnog senfa, 1 supena kašika sitno iseckane mirođije.
Način pripreme: Povrće se pomeša i posipa solju, origanom, limunovom korom i izrmvljenim lovorovim listom, nakon čega se sipaju na podlogu za kuvanje na pari na 20 minuta.
Mleveno meso se pomeša sa začinima, jajetom, hlebom izvađenim iz sredine i namočenim i pavlakom. Smes se mesi 3-4 minute.
Posebno se mute topljeni sir, slanina i peršun. Blago navlažnjenim rukama se oblikuje 8 loptica.
Mleveno meso se takođe deli na 8 loptica. U sredinu svake od njih se stavlja po jedna kuglica topljenog sira i slanina. Svaka ćufta se uvalja u brašno i stavlja se na korpicu za kuvanje na pari iznad ključale vode. Voda ne sme da dodiruje ćufte.
Ćufte se kuvaju otprilike 20 minuta na pari. Dobro bi bilo da se raspolaže posudom za kuvanje na pari, na prvi nivo stavite ćufte, a na drugi - povrće.
Sos se dobija tako što se limunov sok, maslinovo ulje, senf i mirođija dobro umute.
Kada se jelo servira, ćufte i povrće se obilno zalivaju sosom.
Pročitaj još o korisnoj hrani kod gastritisa i o odgovarajućim desertima kod gastritisa.
Komentari