Pangazijus /Pangasius/ predstavlja vrstu slatkovodnih riba iz porodice Pangasiidae. On je široko rasprostranjen i gaji se na mnogim mestima najviše zbog fileta, koji se dobijaju od njega. Pangazijus je riba koja se kod nas najviše kupuje, jer mu je cena relativno niska, pa samim tim i riba dostupnija.
Mlađi i sitniji predstavnici ove vrste se gaje kao akvarijumske ribe. Stariji predstavnici Pangasius mogu da budu znatno veće veličine. Kod njih dužina tela može dostići do 1.5 m, a težina da pređe 50 kg.
Telo pangazijusa je srebrne boje, a u oblasti stomaka su nešto svetlije, dok su oko leđa tamnije nijanse. Pangazijus ima horizontalna usta, spljoštenu glavu i crne oči. Poznate su dve osnovne vrste, a to su - Pangasius Hypophthalmus i Pangasius bocourti.
Gajenje pangazijusa
Pangazijus dolazi iz voda reka Mekong i Šao Praja. Tamošnje stanovništvo postepeno počinje da odgaja ovu ribu i da im to bude jedno od zanimanja. Tako devedesetih godina 20. veka Vijentam počinje da ovu ribu da nudi svetskom tržištu, i to u velikim količinama. Zajeno sa tim počinje i velika potražnja za ovom vrstom ribe. Riba je brzo postala deo industrije, zahvaljujući tome što nimalo nije zahtevna. Gaji se lako, a istovremeno brzo raste.
Pokazalo se da za samo 6 meseci njena težina može da iznosi 2 kilograma, što je ipak čini pogodnom za kulinarsku upotrebu. Glavno kod ove ribe nije smao što nije zahtevna što se tiče ishrane, već i što nema potrebu za mnogo kiseonika. Veliki deo riba se hrani bananama, pirinčem i drugim namirnicama. U suštini, pangazijus kao riba je sklona da jede sve. Kada ribe dostignu određenu težinu, od njih se u fabrikama prave fileti, a zatim se izvoze širom sveta.
Povećana proizvodnja pangazijusa je postala razlog za pojavu mnogih strahova. Zato se pre 8 godina osnovala organizacija sa nazivom Pangasius Aquaculture Dialogue. Zahvaljujući ovoj organizaciji se određuju standardi u proizvodnji, a takođe se uzimaju u obzir i pitanja konzumenata pangazijusa.
Pangazijus u kulinarstvu
Do pre nekoliko godina pangazijus nije bio mnogo popularan na našem tržištu, ali u poslednje vreme ova iba se sve više koristi i prodaje. Smatra se da je njena upotreba još malo koliko i upotreba smuđi. Meso ove ribe je belo, nežno i meko. Pozitivna osobina ove ribe jeste da ona nema neke specifične mirise. U prodavnicama s pangazijus može naći zapakovan. Fileti se obično prodaju u zamrznutom obliku, u potpunosti očišćeni. To je dovoljan razlog da ga domaćice više vole, jer taj proces čišćenja je obično neprijatan i dosadan.
Kada kupite pangazijus, dovoljno je samo da ga odmrznete, tako što ga stavite u frižider da odstoji nekoliko sati. Nakon toga možete očistiti filete od komadića leda i da počnete sa njegovom pripremom. Neke domaćice ocede filete, jer često fileti tokom spremanja mogu da otpuste vodu. Pangazijus se može iskoristiti za razne recepte, a najbolje ga je pržiti i peći. Ova riba nije pogodna za roštilj, jer su njeni fileti veoma tanki.
Inače, ova riba ima delikatan i nenametljiv ukus, koji se može dopuniti različitim začinima. Na primer, može se ukus ove ribe obogatiti biberom, majčinom dušicom, muskatnim oraščićem, peršunom, mentom, selenom, mirođijom i drugima. Kombinacija ribe sa belim lukom i limunom je takođe dobra varijanta. Iskusni kulinari često dodaju još i belo vino i soja sos.
Predlažemo vam recept sa pangazijusom koji se veoma brzo pravi.
Potrebni sastojci: 3-4 fileta pangazijusa, 4 kisela krastavčića, 50 g crnih maslina, 1 paradajz, 200 g spanaća, 3 čena belog luka, maslinovo ulje, so, biber, bosiljak, mirođija, peršun, sok od limuna.
Način pripreme: Ribu ostavite da se odmrzne i ocedi. Ako su fileti veliki, podelite ih na pola.. Nakon toga ih poređajte u nauljanu tepsiju i prekrijte ih svim začinima i iseckanim kiselim krastavčićima, maslinama, paradajzom i spanaćem. Jelo se peče na 200 stepeni oko 35-40 minuta.
Koristi od pangazijusa
Meso pangazijusa je izvor vitamina A, vitamina C i E. U njemu takođe ima još i natrijuma, magnezijuma, gvožđa, kalijuma, omega-3 masnih kiselina, itd. Meso ove ribe je korisno za osobe koje imaju kardiovaskularnih problma. Preporučuje se i kod problema želudačno - crevnog trakta.
Štetnost pangazijusa
Postoje oprečna mišljennja kada je ova riba u pitanju. Prema najvećim neprijateljima Pangasius ribe, ona se ne bi trebalo konzumirati iz nekoliko razloga. Sudeći prema rčima nekih eksperata, ova vrsta ribe je najprljavija riba na svetu, jer su vode reke Mekong zagađene raznim otpadnim materijalima i otrovnim materijama.
Specijalisti takođe uporno tvrde da su ribe koje su odgajane za industrijsku proizvodnju pune hormona, zahvaljujući kojima uspevaju da dosta porastu za veoma kratko vreme. Takođe, kako oni tvrde, konzumacija pangazijusa, pored toga što nije posebno korisna, ona je takođe i veoma štetna za ljuski organizam.
Komentari