Guščije meso se dobija od ptica, poznate kao guske (Anser). Guske pripadaju porodici Anatidae, a ima ih u Evropi, Aziji, Africi, Severnoj i Južnoj Americi. Još od davnina su ljudi gajili različite vrste gusaka i koristili su ih za meso i jaja. Od guščijeg perja se u prošlosti, a i danas prave pokrivači, jastuci, garderoba i razni suveniri. Prema nekim izvorima, guska je prva ptica koju je čovek pripitomio, a prema drugima - Egipćani su gajili guske još 2000 godina pre Hrista.
Danas u nekim zemljama postoji dosta vrsta gusaka, a težina, zavisno od vrste, može varirati od 1.5 do 6 kg. Guske mogu biti divlje i pitome, a meso se podjednako konzumira i od divljih i od pitomih. Za razliku od diljih, domaće guske imaju prednost što se tiče težine. Njihova druga prednost je što mogu da snesu i do 50 jaja godišnje, dok divlje snesu jedva desetak. Kod nas su poznate vrste kao lisasta guska, guska glogovnjača, divlja (dunavska guska) i druge.
Sastav guščijeg mesa
Guščije meso je izvor korisnih elemenata kao što je gvožđe, cink, bakar, mangan, selen. Ono takođe sadrži kalijum, magnezijum, fosfor, natrijum i kalcijum. Guščije meso sadrži i vitamine, a istraživanja su pokazala da je ovo meso bogato vitaminom A, vitaminom B1, vitaminom B2, vitaminom B3, vitaminom B5, vitaminom B9, vitaminom B12, vitaminom C i vitaminom PP.
Odabir guščijeg mesa
Guščije meso se prepoznaje po svojoj tamnoj boji. Podseća na meso patke. Meso se može naći u marketima, ali je preporučljivo da ga kupite direktno od proizvođača, jer vam se tako garantuje kvalitet proizvoda. Najvažnije je koliko je samo meos staro. Meso mlađih primeraka je mekše i ukusnije. Kada birate gusku, vodite računa i o njenoj koži, na kojoj ne bi trebalo da ima tragova ozleda. Ona treba da bude suva i svuda da ima istu boju. Mast oko mesa treba da bude providna.
Čuvanje guščijeg mesa
Ako je reč o guščijem mesu koje je sveže upakovano i neće se spremati skoro, ond atreba da bude upakovano u plastičnu foliju i stavljeno u zamrzivač ili komoru u frižideru. Zamrznute patkse se tako mogu čuvati 2-3 meseca, ali to ipak nije preporučljivo, jer vremenom im se može promeniti ukus, a i kvalitet mesa. Periodično odmrzavanje i zamrzavanje mesa se takođe ne preporučuje iz navedenih razloga. Pred kulinarsku upotrebu meso treba da se odmrzne postepeno, kako ne bi promenilo ukus.
Spremanje guščijeg mesa
Meso guske je deo kulinarstva mnogih zemalja. Ono se koristi za paprikaše, čorbe, supe, salate, paštete, pečena jela. Takođe odlično je za kuvanje, prženje, mariniranje i pečenje. Obično se guske peku cele i samostalno ili se, eventualno, dodaju pirinač, šargarepa, paradajz, luk, beli luk, orasi, pečurke, krompir, grašak, itd. Naravno, guska se može iseći i od nje se prave odlične šnicle, koje se mogu začiniti soja sosom, belim lukom, sokom od limuna, crnim vinom, biberom, alevom paprikom, kurkumom, karijem, itd.
Da spremite gusku, trebaće vam dosta vremena i strpljenja. Prvo je treba dobro oprati i očistiti. Samo kuvanje ptice traje 2 sata. Kako biste bili sigurni da se meso dobro skuvalo, zabodite ražnjić u batak guske. Ako lako prolazi, znači da se meso dobro skuvalo. U suprotnom, meso će morati još da se kuva.
Ako želite da ispečete punjenu gusku, treba da je dobro posolite i stavite na najnižu rešetku u rerni. Obratite pažnju na položaj ptice - ona treba da stoji na leđima. Zatim treba da se premaže uljem. Takođe, možete je preliti pavlakom. Za vreme pečenja gusku bi trebalo okretati, kako bi se ravnomerno ispekla. Nije isključeno i to da ćete morati da je podignete na višu rešetku. Dok s emeso peče, poželjno je da se s vremena na vreme prelima sosom koji se sam stvara. Pečenje traje oko dva sata ili dok se ne napravi zlatna korica.
Koristi od guščijeg mesa
Konzumacija guščijeg mesa se preporučuje iz mnogo razloga. Meso guske sadrži velike količine masnih kiselina. Aminokiseline u ovom mesu su veoma važne za ljudski organizam, budući da učestvuju u obnavljanju tkiva mišića i u izgradnji muskulature. Aminokisleine takođe učestvuju u sintezi enzima. Od njih zavisi koliko će nam biti dobra koncentracija, san, pa čak i raspoloženje.
Eksperti smatraju da guščije meso treba da bude deo trpeze svih onih koji žele da se hrane zdravo. Ovo meso se preporučuje i u borbi sa pojedinim oboljenjima. Ako imate anemiju, onda je poželjno da redovno jedete ovo meso, jer je ono odličan izvor mineralnih materija, a poboljšava i cirkulaciju.
Guščije meso je veoma cenjeno, ali to nije samo zbog kvaliteta njegovog ukusa. Dokazano je da potpomaže varenje, a pored toga, ima sposobnost da eliminiše toksine iz organizma, pa se iz tog razloga preporučuje kod trovanja olovom. Ovo meso je odlična namirnica, kako za decu, tako i za starije ljude, jer jača imuni sistem i telo, a takođe njegova konzumacija stimuliše sekreciju žučnih kiselina.
Komentari