Nebiolo /Nebbiolo/ je crna sorta vinove loze, koja je vinogradarima poznata već vekovima unazad. Ono je tipično za Italiju, ali se gaji i u drugim zemljama, u koje spadaju SAD, Argentina, Meksiko i Australija. Ova sorta je poznata i kao Pugnet, Chiavennasca, Spanna i Picotener.
Nebiolo se lako može prepoznati. Ova sotra ima listove srednje veličine, tamnozelene boje, koji su debeli i mekani, imaju sjajnu površinu, a mogu se sastojati iz tri ili pet delova. U donjem delu je prekriveno nežnim dlačicama. Kod nebiola je grozd relativno veliki, ima cilindričan oblik i gusto je zbijen. Zrna ove sorte nisu previše velika. Okrugla su i imaju tamnoplavu boju, a ona može biti jarkoljubičasta. Mesnati deo je sočan, a oko njega se nalazi tanka kožica. Ova sotra daje tamnocrveno vino, koje ima narandžasti odsjaj.
Nebiolo je sorta koja se teško gaji, budući da je veoma zahtevna sorta, pogotovo kada je reč o zemljištu i klimi. Loza se najuspešnije razvija ako je zemljište rastresito i ako je određeni deo zemljišta na jugu ili jugozapadu. Kvalitet zemljišta utiče na ukus grožđa.
Takođe, ova sorta je zahtevna i što se tiče nadmorske visine, a najbolje je da ona bude između 150 i 300 metara. Osim toga, mesto gde će se nebiolo zasaditi ne treba da bude hladno, a ni vetrovitno. Loze neobila su srednje visine. Ako se gaji u povoljnim uslovima, ova sorta rano cveta.
Tko i kasno sazreva, jer berba grožđa uglavnom bude u oktobru. Kada se posadi na odgovarajućem mestu, vinova loza bude jaka i čvrsta. U takvim uslovima se retko dešava da nebiolo bude podložan bolestima ili izmrzavanju. U poslednje vreme se stručnjaci trude da dobro ispitaju ovu sortu grožđa u uslovima i izvan Pijemonta, Valentina i Lombardije.
Istorija nebiola
Nebiolo ima veoma staru istoriju. Ova sorta grožđa dolazi iz oblasti Pijemonta, Italija. On se gajio još za vreme rimske imperije. Postoje dve varijente, kada je reć o poreklu njegovog imena. Većina smatra da nebbiolo potiče od latinske reči nobile, što znači aristokratski. Međutim, ostali traže korene i na drugim mestima. Kako oni tvrde, nebbiolo se može dovesti u vezu sa nebbia, što znači magla. U suštini, magla je česta pojava u Pijemontu, naročito u oktobru, kada se i bere ovo grožđe.
Karakteristike nebiola
Vina, koja se proizvode od nebiola imaju crvenu boju poput minerala granata, a takođe imaju i narandžasti odsjaj. Miris eliksira od grožđa je veoma primamljiv i očaravajući. Ako osetite aromu vina, misli će vas automatski odvesti do zelene livade sa mnogo ljubičica. Takođe, mogu se osetiti i note zemlje. Često se dodaju arome sitnog voća poput šljiva, kupine, maline, a takođe i čokolade. Ponekad se mogu osetiti arome začina, smole, kao i ruže.
Vina koja se proizvode od nebiola imaju visok procenat alkohola. Sadržaj tanina u njima je zadovoljavajići. Ova vina imaju i visok nivo kiselosti. Vino od nebiolo sorte bi trebalo da se čuvaju u buradima ili flašama, što je i neophodno, kao i da dosta odstoje. Smatra se da kada vino sazreva u buradima, to mu samo pomaže da pridobije aristokratski ukus. Zato proizvođači vina ostavljaju ovo vino da odleži čak i jednu deceniju. Od ovog grožđa se proizvode kvalitetna vina kao što su Sizzano, Carema, Langhe Nebiolo. Ono se koristi i za pojedina kupažna vina.
Serviranje nebiola
Vino nebiolo je elegantno i fino. Ono u potpunosti zaslužuje da bude privilegovano i da mu se obrati posebna pažnja. Za početak, izaberite odgovarajuće čaše za ovo piće. Naravno, možete da izaberete klasične čaše za vino, ali pravi ljubitelji će svakako izabrati čaše odgovarajućeg oblika, gde će svaki detalj biti predstavljen u najboljem svetlu.
Za ovo vino se preporučuju čaše, koje su izdužene i koje ne smeju da budu male. One se blago šire nadole, što je jedva uočljivo, dok su u gornjem sužene. Ovaj oblik omogućava da se miris vina polako podigne do vrha, tako da se bogatstvo ukusa najviše oseti. Pri samom serviranju, vino ne treba da bude previše ohlađeno. Najbolje je da njegova temperatura bude između 16 i 18 stepeni.
Kombinovanje vina sa odgovarajućim namirnicama često predstavlja pravi izazov. Poteškoće, na koje nailazimo, jesu te da namirnice koje se nalaze na našoj trpezi uglavnom nisu najbolje meze uz određeno piće. Tada treba da odlučimo da li da se prilagodimo kulinarskim pravilima ili da se oslonimo na ono što se nama sviđa.
To svako treba da odluži za sebe, ali ipak ne treba zaboraviti da namirnice koje izaberemo ne bi trebalo da sakriju sve pozitivne karakteristike vina, već da ga otkriju i istaknu. Tako da ne bi trebalo da biramo jela, koja imaju jak ukus i aromu.
Što se tiče nebiola, nećete pogrešiti ako kao dodatak uz njega servirate i jela sa goveđim mesom. To mogu biti Goveđi kolutići sa sosom od paradajza, Govedina sa dunjama, Pečena govedina ili Rostbif. Takođe, dobra zamena mogu biti i jela sa teletinom ili nešto kao suvo meze. Ako ste veliki ljubitelj mlečnih proizvoda, možete umesto mesa nebiolo iskombinovati i sa nekim sirom. U ovom slučaju gastronomi toplo preporučuju plavi sir.
Komentari