Način pripreme
1. Usitnite kvasac u blago ugrejanom svežem mleku sa kašičicom šećera.
Umutite jedno jaje i belance od drugog jajeta sa ostalim šećerom i polovinom istopljenog maslaca. Pomešajte tečne sastojke.
2. Prosejte brašno u posudi, pomešajte sa soli i napravite udubljenje u centru. U njega sipajte tečnu smesu i umesite testo. Ono je meko i lepljivo, zato bi bilo dobro da koristite mikser sa dodacima za testo ili multipraktik/uređaj sa odgovarajućom funkcijom. U procesu mešenja dodajte i ostali maslac, ali ovog puta meko, u komadićima, a ne tečno i u potpunosti istopljeno. Po malo dodajte brašno, dok testo ne počne da se odvaja od zidova posude. Mesite dok se ne dobije elastičnost, ali ne preterujte s brašnom, zato što će testo dobite željeni izgled i prestaće da se lepi zbog dužeg mešanja - barem 10 minuta rukom ili 6 minuta uređajem.
3. Ostavite u posudu koju ste unapred nauljili, da nadođe oko 1 sat u toploj prostoriji.
4. Testo podelite na male loptice, svaku razvijte na tanak krug i oblikujte u polumesec. Nakon toga uhvatite i sjedinite obra kraja polumeseca. Tako dobijene oblike ređajte u krug u malim rastojanjima u tepsiju prečnika 22 cm. Oblikovanu brioš-pogaču pokrijte streč folijom i ostavite ponovo da naraste dok ne utrostruči svoj obim - skoro 2 sata. Ako je u prostoriji toplo, onda može i manje vremena, zato pratite da previše ne naraste.
5. Naraslu pogaču premažite žumancem pomešanim sa malo vode i ulja, pazeći da ne pritišćete testo. Kako biste dobro dosegli do svake krivine i dodir testa da bude lagan i nežan, za taj cilj koristite kuhinjsku četkicu.
6. Brioš pecite u rerni zagrejanoj na 180 stepeni oko 20-25 minuta, i ukoliko primetite da je korica brzo postala crvena, smanjite temperaturu na 160 i produžite vreme pečenja. Nakon 15 minuta možete je prekrite slojem aliminijumske folije.
7. Gotovu brioš pogaču ostavite da se ohladi na podmetaču i nalomite je za vašu trpezu.
Veoma nežna, eterična i mekana pogača, sa mirisom putera koji pleni.
Prijatno!