Kada jedna žena zatrudni potreba za vitaminima i mineralima postaje veća, zato što u sebi nosi dete. Jedan od ovih vitamina je B9 ili tačnije rečeno - folna kiselina.
Folna kiselina može da se uzmia putem hrane. Za vreme trudnoće folna kiselina je važna, zato što ona učestvuje u procesu izgradnje placente. Takođe, aktivno učestvuje u deobi ćelija i razvoju deteta.
Uzimanje folne kiseline za vreme trudnoće
- Folna kiselina treba da se pije najmanje tri meseca pre trudnoće. To preporučuje Svetska zdravstvena organizacija, zbog toga što iziskuje vreme kako bi nivoi folata mogli da se povećaju u crvenim krvnim zrncima. Na ovaj način folna kiselina sprečava stvaranje defekata neuralne cevi.
Važno je da pijete folnu kiselinu pre trudnoće i kada saznate da čekate dete. Stručnjaci preporučuju ukoliko vam je trudnoća rizična, da uzimate folnu kiselinu za vreme cele trudnoće.
- Tokom drugom i trećeg trimestra trudnoće od 14. do 27. sedmice i od 28. sedmice do malo pre nego što rodite. Za to vreme placenta je jedini način za dostavljanje važnih materija bebi. Ali ukoliko u telu majke nedostaje ili ima nedovoljno folne kiseline, postoji verovatnoća da bude razvijena mreža krvnih sudova u placenti. Ako se to desi, mogu da se pojave problemi sa rastom deteta. To može da dovede do nerazvijenih udova, kao i ne dobro razvijenih srčanih zalistaka;
- U periodu dojenja - kada dojite potreba za hranom je veća, ali čak tada nije jednostavno na prirodan način da nabavite sve neophodno, tačnije folnu kiselinu. Kada dojite folna kiselina prelazi u bebu. Na taj način pomaže njenom rastu;
- Kod hroničnih oboljenja - ako imate dijabetes, epilepsiju i dr. potrebno da je povećate unos folne kiseline. Ali prvo što obavezno treba da uradite jeste da se konsultujete sa stručnjakom. On treba da kaže koju količinu folne kiseline treba da uzimate. Folna kiselina se rastvara u vodi i zbog toga postoji mala verovatnoća da nadmašite dozu. Ali na račun toga ona će održati zdravim i vas i vašu bebicu.
Komentari