Folna kiselina ili, takođe poznata kao vitamin B9, prvenstveno je poznata po tome da je pogodna da je unose trudnice ili dojilje. Istina je da je to univerzalna supstanca, pogodna i neophodna svakom čoveku.
Vitamin B9 je vitamin rastvorljiv u vodi, koji je uključen u sintezu aminokiselina, koje su komponente proteina. Njegov sadržaj u organizmu je od velikog značaja, a njegov nedostatak može izazvati čak i simptome kao što su narušene kognitivne sposobnosti, gubitak težine, anemija, glositis itd.
Evo glavnih koristi folne kiseline za organizam:
- vitamin B9 je uključen u sintezu i reprodukciju ćelijskog genetskog materijala;
- zajedno sa vitaminom B12, folna kiselina pomaže u transportu kiseonika u telu;
- vitamin B9 deluje preventivno protiv razvoja urođenih neuroloških bolesti ili srčanih malformacija;
- vitamin ima blagotvorno dejstvo na procese pamćenja kod odraslih;
- folna kiselina reguliše rad srca i značajno smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti;
- vitamin značajno ublažava simptome menopauze;
- folna kiselina ima svojstvo da kontroliše nivo šećera u krvi – smanjuje insulinsku rezistenciju i značajno smanjuje komplikacije kod dijagnostikovanog dijabetesa;
- vitamin B9 blagotvorno deluje na probleme sa bubrezima, jer se njegovim unosom smanjuje visok nivo homocisteina, koji je njihov uzrok;
- folna kiselina uspešno pomaže u borbi protiv depresije. Pokazalo se da depresivni ljudi imaju veoma nizak nivo folata u krvi. Zato tretmani antidepresivima uključuju kiselinu za ublažavanje simptoma.
Do sada je jasno da je sadržaj folne kiseline u organizmu neophodan. Evo namirnica iz kojih možete prirodno dobiti folnu kiselinu:
- skoro svo zeleno povrće od kojih ga spanać, brokoli, zelena salata, špargla, kupus i avokado sadrže najviše;
- džigerica;
- mahunarke – pasulj, sočivo, soja i leblebija;
- voće - uglavnom agrumi.
Komentari