Parmezan, ili kako ga na italijanskom nazivaju Parmigiano Reggiano, jedan je od najpopularnijih i najpoznatijih sireva na svetu. Simbol je italijanske kuhinje i kulturnog bogatstva regije Emilija-Romanja.
Kulinarska istorija parmezana je duga i bogata, sa korenima još iz antičkih vremena.
Proizvodnja parmezana je pažljiv proces koji zahteva veštine i tradiciju koja se prenosi sa generacije na generaciju.
Starenje je ključni proces u postizanju jedinstvenog ukusa i teksture parmezana. Ostavlja se da sazri na vremenski period koji može varirati od nekoliko meseci do nekoliko godina.
Parmezan je postao poznat ne samo po svom ukusu, već i po svojoj raznovrsnosti u kuhinji. Evo na koja jela se stavlja parmezan:
Parmezan na testenini
Parmezan se često dodaje raznim vrstama testenina kao što su špageti, lingvini, fetučini i druge. Nanosi se preko tople testenine, gde se topi i meša sa soja sosom ili sosovima od paradajza, dajući joj bogat ukus i kremastu teksturu.
Parmezan u rižotu
Parmezan je ključni sastojak rižota. U kuvan rižoto se dodaje pre serviranja, što daje kremastu teksturu i bogatstvo ukusa jela.
Parmezan u salatama
Mali komadi parmezana mogu se dodati u različite vrste salata kao što su Cezar salata ili Kapreze salata. Daju hrskavost i pikantan ukus povrću.
Parmezan u pici
Iako je mocarela tradicionalni sir za picu, parmezan se takođe može koristiti za dodatni ukus. Može se narendati preko vrha pice pre pečenja ili narendati preko gotove pice kada izađe iz rerne.
Parmezan na omletima i jajima
Komadići parmezana se mogu dodati u jaja pre nego što se peku da bi se dobio bogat ukus i tekstura.
Glavna jela sa parmezanom
Parmezan se takođe koristi kao preliv na različite vrste glavnih jela kao što su piletina, riba ili svinjetina, upotpunjujući njihov ukus svojim intenzitetom i aromom.
Komentari