Crvena borovnica, ili kako se još naziva - brusnica, predstavlja zimzeleni grm sa malim elipsasto-okruglim plodovima. Karakteriše je veoma velika izdržljivost što se tiče niskih temperatura, a njena visina je od 10 do 40 cm.
Listovi crvene borovnice su tamnozeleni, tvrdi i elipsastog oblika. Biljka je poznata po svom antioksidantnom i diuretskom dejstvu. Koristi se kao lekovita biljka i kao dodatak ishrani.
Brusnica je vrsta borovnice koja je među najrasprostanjenijim i nejčešćim vrstama. Može se pronaći skoro na svim planinama u okruženju, a raste u planinskim oblastima, proplancima i zimzelenim šumama.
Berba plodova brusnice se obavlja u ranu jesen - septembra ili oktobra. Samo branje se obavlja po suvom i sunčanom vremenu, a kada se bere, ne sakupljaju se samo plodovi, već se odsecaju i grančice.
Kod rezanja treba voditi računa da se biljka ne isčupa iz korena, jer ćete na taj način sprečiti biljku da se dalje razvija, razmnožava i raste. Kada se biljka ubere, odstranjuju se loši plodovi sa grančica - osušeni plodovi, prezreli ili oštećeni plodovi od atmosferskih uticaja.
Kako bi pravilno sačuvali crvenu borovnicu, ubrane grančice treba da poređate u posudu u istom pravcu, kako bi omogućili da biljka i plodovi dišu - najbolje je da to uradite u drvene fioke, košnice ili platnene vreće. Nakon toga se plodovi ostavljaju da bi se osušili.
Komentari