Kod sušenja voća, postoje neke specifičnosti, koje treba da znate i da ih poštujete, kako bi imali dobre rezultate.
Prva je higijena. Veoma je važno da voće, pribor i daske budu dobro oprani i da je sve idealno čisto. Možete da koristite rukavice za prikupljanje već gotovih plodova ili štipaljke. Štipaljka može da bude drvena, metalna ili od plastike. Potencijalne nečistoće mogu da dovedu do toga da izgubite svo sušeno voće.
Čišćenje šljiva - Šljive se peru veoma dobro, a pre toga se biraju zdravi, neoštećeni plodovi i naravno, dobro sazreli. Ako ima delova šljive koji su oštećeni, odstranite ih dok ne dođete do zdravog dela.
Sečenje - Obično se šljive seku na pola i koštica se izbacuje. Možete da šljive ostavite i cele, ali će vam to oduzeti više vremena za sušenje. Poželjno je da prvo blanširate šljive, kako bi kora omekšala i kako bi se lakše osušile.
Sušenje - Poređajte šljive u pleh sa korom na dole i ostavite malo prostora između šljiva. Vreme sušenja varira u zavisnosti od veličine ploda, ali je to vreme obično od 8 do 15 sati. Od 100 grama svežih šljiva dobija se 16 grama sušenih.
Čuvanje - Najbolje je da se suve šljive čuvaju u hermetički zatvorenim kesama ili teglama. Možete ih čuvati i u papirnim vrećama. Potencijalna opasnost za već gotove, suve šljive je vlaga, pa je zbog toga važno da ih čuvate na suvom i provetrenom mestu.
Komentari