Klice su u grupi najprirodnijih i najkorisnijih biljnih namirnica.
Klice sadrže mnogo minerala, enzima, vlakana, vitamina i hranjljivih materija. Bogate su omega-3-masnim kiselinama, vitaminom B6, B9, B12, A, K, E, kalcijumom, natrijumom, gvožđem, fosforom, magnezijumom, proteinima, lecitinom, skrobom i dr.
Sastav klica zavisi od njihove vrste - da li su klice pasulja, soje, sočiva, deteline.
Klice se konzumiraju u salatama, jelima od povrća i supama i čorbama. Prilikom konzumacije klica organizmu se obezbeđuju svi neophodni sastojci.
Uzgajanje klica traje nekoliko dana i lako je.
U domaćim uslovima možete da napravite klice od skoro svega (pasulja, ječma, raži, soje, rukole, leblebije, sočiva, šargarepe, kupusa, brokolija, heljde, lana i dr.).
Važno je da seme koje koristite nije tretirano hemikalijama i da je u roku važnosti. Seme za proizvodnju klica u domaćim uslovima možete da kupite u prodavnicama zdrave hrane ili u većim trgovinskim lancima.
Način proizvodnje klica u domaćim uslovima
Seme, koje ćete koristiti, treba da veoma dobro i pažljivo operete. Nakon toga, oprano seme za klice treba postaviti u odgovarajuću posudu. Najbolje je da posuda bude plitka.
Seme se zaliva vodom, tako da ih voda pokrije. Količina vode zavisi od toga kakvo seme koristite za proizvodnju klica. Neko seme nabubri duplo, a drugo i tri puta, pa je zbog toga potrebna i različita količina vode.
Posudu sa semenkama ostavite na tamnom i toplom mestu na oko 24 sata. Kada prođe to vreme, ocedite višak vode.
Seme operite i ocedite ujutru i uveče. Ostavite ih na svetlom i toplom mesu da proklijaju.
Pre upotrebe klica, dobro i pažljivo ih operite.
Komentari