Teško da postoji osoba koja ne zna šta je skrob. Drugo, komercijalnoime mu je gustin. Iako skrob ima mnogo negativnih efekata, važan je izvor vitamina B, kalcijuma, gvožđa i vlakana.
Verovatno ste čuli da skrob može da izazove formiranje ćelija raka, ali to još uvek nije dokazano. Skrob vam može doneti mnogo kilograma, a to niko ne voli.
Mnogo je vrsta namirnica koje sadrže skrob - krompir, pirinač, kukuruzno brašno, pšenica, integralno brašno.
Sada ćemo detaljnije razmotriti skrob sadržan u pirinču. Pirinač je na drugom mestu u odnosu na sadržaj skroba u namirnicama. Sadrži 68,3 grama skroba, ima puno vlakana, ugljenih hidrata i vrlo malo masti. Takođe sadrži vitamin B, kalijum, fosfor i aminokiseline. U poređenju sa drugim namirnicama, skrob u pirinču ima vrlo male čestice.
Pirinčani skrob se koristi za zgušnjavanje sosova, a takođe i u farmaceutskoj industriji za proizvodnju nekih lekova.
Pirinčani skrob je dobar saveznik za naše bolje zdravlje. Ima umirujuća i hidratantna svojstva zbog kojih je jedan od glavnih sastojaka kozmetike za bebe i ne samo to.
Pirinčani skrob nema ukus i izgleda vrlo fino. Ne rastvara se u vodi. Da biste dobili pirinčani skrob, treba da jedete pirinač koji ima mala okrugla zrna koja sadrže velike količine amilopektina i glukoze. Pirinčani skrob je vrlo umirujuće, hidratantno i remineralizujuće sredstvo.
Kao takav, koristi se u prirodnoj kozmetici. Malo pirinčanog brašna, koje se pomeša sa malo vode, ako se ujutru ili uveče masira na koži tela, a posebno na licu, dovodi do njenog čišćenja.
Komentari