Kukuruzno brašno predstavlja namirnicu sitnog zrna koja se dobija od srednjeg sloja zrna kukuruza. Ima belu ili žućkastu boju, a ona zavisi od toga da li je brašno napravljeno od belog ili žutog kukuruza. Kukuruzno brašno je proizvod koji je deo kulinarstva raznih kuhinja. Dosta se koristi u Severnoj Americi, Južnoj Americi, Evropi (Italiji, Bugarskoj, Rumuniji, Srbiji, itd.), Africi i Istočnoj Aziji.
Sastav kukuruznog brašna
Kukuruzno brašno sadrži dosta korisnih materija. U njemu ima zasićenih masti, poluzasićenih i monozasićenih masti, vlakana, šećera, belančevina i drugih materija. Ono je izvor vitamina A, vitamina B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B4, vitamina B6, vitamina E i vitamina K. U sastav kukuruznog brašna ulaze i kalcijum, gvožđe, fosfor, cink, bakar, selen, itd. U nekim vrstama kukuruznog brašna se može sresti i gluten, a u nekim ne, pa je to razlog zašto dodatno treba obratiti pažnju na deklaraciju proizvoda.
Odabir i čuvanje kukuruznog brašna
Na tržištu ima dosta vrsta oog brašna. Pre nego što ga kupite, obratite pažnju da li je pakovanje dobro zatvoreno. Pogledajte i rok trajanja kukuruznog brašna. Takođe, pogledajte da li je naznačen i proizvođač. Ako neka od ovih informacija nedostaje, nije preporučljivo da kupujete kukuruzno brašno.
Što se tiče čuvanja kukuruznog brašna, ono nije zahtevno i ne traži specijalne uslove. I za njega važi pravilo da se čuva na tamnom i suvom mestu. Pakovanja sa brašnom treba čuvati dobro zatvorena. Neke domaćice imaju običaj da ga sipaju u staklene tegle ili druge posude sa poklopcem i tako ga čuvaju. Na taj način je brašno u potpunosti zaštićeno od insekata i drugih štetočina.
Kukuruzno brašno u kulinarstvu
Kukuruzno brašno može u potpunosti zameniti pšenično. Ono je deo recepata za razna peciva, uključujući i hleb, palačinke, uštipke, pice, milibrote, gurabije, kolače, mafine, pogače, mekike, piroške, torte. Od kukuruznog brašna se prave i jela koja su tipična za balkansku kuhinju, a tako je - kačamak. Osim što se pravi kod nas, njega ima i u Bugarskoj, Rumuniji, Makedoniji, Grčkoj, Albaniji, Turskoj. Takođe je popularno i u Moldaviji, Jermeniji, Avganistanu, Indiji, pakistanu, itd.
Predlažemo vam recept za kačamak, koji će vam pomoći da bolje upoznate jelovnik naših predaka.
Potrebni sastojci: 1 litar vode, 1 šoljica kukuruznog brašna, 2 kašike maslinovog ulja, 3 kašike kravljeg maslaca, aleva paprika, so.
Način pripreme: Da biste napravli ukusan kačamak, potrebno vam je krupno mleveno kukuruzno brašno. U šerpu prvo stavite vodu i maslinovo ulje. Kada voda proključa, polako sipajte brašno, koje ste 5 minuta ranije pomešali sa malo vode. Kada stavite svu potrebnu količinu, počnite polako da mešate. Nakon 20 minuta mešanja, kačamak je gotov. Posle ga rasporedite u mokroj tepsiji i posipajte alevom paprikom.
Kačamak, ili kako se na rumunskom kaže - mamaliga, na jedan te isti način se pravi u svim delovima naše zemlje. Postoje razni načini pravljenja. Negde se, na primer, ne preliva kravljim maslacem, već svinjskom mašću ili kajmakom. Neki kulinari dodaju i jaje pri mešanju. Osim toga, može se pomešati i sa sirom, kačkavaljem, vurdom (sitnim sirom), mlevenim mesom ili svinjskim čvarcima. Narvno, kačamak se može začiniti i drugim začinima osim aleve paprike. Takođe se koristi biber, piskavica, čubar, lovorov list, bosiljak, mirođija, peršun. U nekim delovima naše zemlje se kačamak jede kao desert. Preliva se šećernom trskom ili cveklom.
Koristi od kukuruznog brašna
Kukuruzno brašno ima dosta pozitivnih osobina. Jedna od njih je da u njegov sastav ne mora da bude uključen gluten. Takvo brašno posebno odgovara ljudima koji su netolerantni na gluten, a ne žele da isključe proizvode od testa iz ishrane. Kao što smo već pomenuli, u kukuruznom brašnu ima gvožđa, a ono je odgovorno za dobar imuni sistem.
Zahvaljujući kukuruznom brašnu u našoj ishrani, mi pojačavamo unos veoma važnih vitamina, kontrolišemo nivo holesterola i šećera u krvi i štitimo se od kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa tipa 2. Kukuruzno brašno sadrži veliku količinu vlakana, što doprinosi da se organizam brzo zasiti tokom jela. Konzumacija ovog bašna povoljno deluje i na sistem za varenje, pa pritom pomaže i kod oslobađanja od suvišnih kilograma.
Narodna medicina i kukuruzno brašno
Na žalost, visok krvni pritisak je problem sa kojim se ljudi susreću u sve mlađem uzrastu. Ako je i kod vas hipertonija problem, možete da norrmalizujete krvni pritisak uz pomoć kukuruznog brašna. Prema narodnom receptu, treba da pomešate jednu kašiku kukuruznog brašna sa 100 grama vode. Rastvor pripremite uveče i ujutru ga konzumirajte na prazan stomak.
Komentari