Neki od vas se možda pitaju kakvo je čudo ovaj deo jagnjeta sa tako čudnim nazivom brizle.
U stvari, to su timusne žlezde (grudna žlezda) koje se nalaze u blizini srca životinje.
Jagnjeće brizle su mekane, vrlo nežne i ukusne i pravi su delikates, a obožavaju ih znalci širom sveta.
Pripremaju se na žaru, u tiganju ili u rerni, kao i pržene, dinstane, a zašto ne i pohovane.
Od njih možemo napraviti maestralne ukusne čorbe i supe, frikase i druga jela.
Međutim, da bismo uživali u ovoj divnoj poslastici, moramo znati kako da pravilno očistimo brizle. Videćete da to nije težak zadatak.
Ako imate sveže jagnjeće brizle, bilo bi dobro da ih pripremite odmah ili najkasnije sledećeg dana.
Potopite ih u vodu u kojoj je rastvorena kašika ili dve sirćeta ili limunovog soka. U tečnost se mogu staviti i kriške limuna i prstohvat soli.
Tako ostaju sat ili dva, a zatim se ocede.
Na brizlama ćete primetiti bele ostatke masnoće i fine opne. Uklonite ih laganim povlačenjem, to je vrlo lako. Ponekad nežne brizle imaju krvne ugruške koje je takođe lako ukloniti.
Sledeći korak je blanširanje ovih zalogaja od jagnjeta 2 do 10 minuta u blago posoljenoj i ključaloj vodi. Koliko će trajati blanširanje zavisi od toga za koji sledeći termički tretman ih pripremate i u koje jelo ili predjelo ćete ih ubaciti ili kombinovati. Na primer, ako ćete ih kasnije pržiti, tada su dovoljna 2 minuta blanširanja, ali ako ćete ih samo peći na roštilju ili u gril tiganju, najbolje je da ih ostavite u ključaloj vodi deset minuta.
Posle ovog postupka ocedite brizle i stavite ih na debeli sloj kuhinjskog papira da upije preostalu vodu. Sada ih možete pregledati i ponovo očistiti ako na njima ostane kožica - kada su blanširane, brizle je ponekad čak i lakše očistiti.
Od ovog trenutka nastavite prema receptu koji ste izabrali - pržene brizle na maslacu, pečene brizle ili brizle u čorbi - sve sjajni načini da uživate u ovom delikatesu!
Komentari