Bonapeti.rs»Saveti»Trikovi da stek bude sočniji

Trikovi da stek bude sočniji

Trikovi da stek bude sočniji

Kada želimo da skuvamo meso, uvek težimo tome da ono postane krhko i sočno. Bilo bi šteta ukoliko smo kupili kvalitetan stek, pripremili odličan garnirung ili sos za njega, a na kraju da je sav naš trud propao, zato što je meso postalo žilavo i teško za žvakanje.

Evo nekoliko saveta kako da napravimo savršen stek koji osim što je ukusan, da bude i sočan i krhak.

Prvo - važna je vrsta mesa, da li je teletina, svinjetina ili drugo egzotičnije i da se pridržavate specifičnih zahteva za vreme kuvanja svake različite vrste. Hajde da se koncentrišemo na najčešće spremane stekove - teleće i svinjske. Od značaja je i od kog dela životinje je meso koje želimo da spremimo, kao i to kako je isečeno.

Da biste izabrali savršen stek, ne kolebajte se da potražite savet od prodavca u mesari ili na posebnom štandu za to.

Jednom kada se dobili kvalitetan proizvod, treba da ga pripremite, a zatim i pravilno skuvate.

Obično se jedan stek pravi zapečen u tiganju, na roštilju ili ploči. Nezavisno od toga da li koristite svinjetinu ili teletinu, jedan od najboljih klasičnih tirkova je da ga istucate specijalnim čekićem za meso. Postoje i drugi uređaj koji obavljaju sjajan posao i najlepše je što na taj način dobijamo željeni efekat, a da na neki način ne utičemo na ukus mesa, kao i ukoliko koristimo marinade.

Drugt trik koju možete da primenite jeste da potražite pomoć mleka. Namakanje na nekoliko sati tvrdog i žilavog mesa u sveže illi kiselo mleko daje sjajan rezultat. Isto važi i za neke druge kiseline poput sirćeta, citrusnih sokova ili alkohola. Oni pre svega omekšavaju spoljašnji sloj i treba da imate u vidu da će u nekoj meri promeniti ukus vašeg steka.

Malo poznat, ali dobar trik je da meso odstoji 15 minuta u vodi sa skrobom. Na 500 grama mesa - 2 šolje vode sa supenom kašikom skroba rastvorenom u njoj. Ova kulinarska caka može da se primeni i na mesa koja nećemo peći, već ćemo ih kuvati ili dinstati.

Voćni pirei od kivija, papaje i ananasa takođe su jedno moćno sredstvo za omekšavanje mesa, zato što sadrže enzim bromelin koji ima svojstvo da kida mišićna vlakna i ovo naravno omekšava meso.

Još jedan trik za sočan stek je korišćenje sode bikarbone. Ona razgrađuje proteine, veze od aminokiselina bilo koje vrste mesa tako što ga tako čini nežnijim i krhkim.

Primenjuje se na dva načina:

Soda se rastvara u vodi, stek se premazuje i stoji u frižideru 2 sata. Može i direktno gusto da se pospe sodom bikarbonom i da se ostavi na 3 sata.

Drugo prirodno sredstvo za omekšavanje je neosporno šećer. On je više pogodan za sivnjsko meso.

Važno je čime god da mažemo ili namačemo naš stek, pre pečenja da ga posušimo i dobro očistimo.

Stižemo do najvažnije cake i ona je povezana sa solju.

Stavljajte so na vaš stek uvek pre serviranja ili u poslednjim sekundama kuvanja i nikada nemojte soliti u početku. So izvlači sokove iz hranljivih proizvoda i čini meso suvim i tvrdim.

Ako kuvate na roštilju, ploči ili tiganju, uverite se da je temperatura visoka pre nego što stavite stek. Tako ćete ga zapeći i sokovi će ostati u mesu.

Ako je stek kojeg ste izabrali previše debeo i brinete se da može da ostane sirov, napravite lagane proreze po površini oštrim nožem, ali da ne izgnječite meso. Tako će temperatura dostići i dublje unutra u njega.

Drugi važan momenat je da ga izvadite iz frižidera 30 minuta ranije. Mnogo hladno meso u kontaktu sa jakom vatrom će skuvati stek samo na površini i spolja će ostati sirov.

U procesu pečenja/zapečaćivanja nemojte okretati po nekoliko puta stek, a kada je dobio željenu boju sa jedne strane, tek tada okrenite samo jednom kako bi se zapeklo i sa druge strane.

Kada je meso gotovo, obavezno ga ostavite na 7-8 minuta da odmori pre nego što isečete.

Ako ste ljubitelji ukusnih stekova, preporučujemo da pogledamo ove recepte za šnicle u tiganju, šnicle u rerni, šnicle sa sosom ili dinstane šnicle.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
Ukupno glasalo: 1
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji