Slatko od trešanja je klasik koji je obavezno prisutan u kuhinji svake domaćice koja poštuje sebe. Može se konzumirati samostalno ili da se doda bilo kojoj vrsti deserta, sladoledima, palačinkama, kolačima, tortama i dr.
Da bi očuvali cele trešnje u slatku nije naročito teško. Potreban vam je uređaj za uklanjanje koštica koji možete pronaći u bilo kojoj prodavnici kućnih aparata. Uz njegovu pomoć trešnje se vrlo lako čiste i ostaju cele nakon toplotne obrade. To se može učiniti i sa običnom ukosnicom ili sigurnosnom iglom, ali potrebno je malo više strpljenja sa vaše strane.
Postoji još jedan metod koji će voće održati hrskavim i čvrstim. Za to vam je potrebno 400 g gašenog kreča i 4 litre vode.
Nastalo krečno mleko se promeša i ostavi da se slegne. Zatim se filtrira, a oprane trešnje bez koštica potope se u filtriranu tečnost. Ovako ostaju oko 2 sata, nakon čega se uklanjaju, dobro operu pod mlazom vode i spremne su za toplotnu obradu.
Ovaj metod se uglavnom koristi u pripremi slatka od bundeve, slatka od celih smokvi, kajsije i drugog voća, pri čijoj pripremi postoji rizik da proizvodi previše omekšaju. Međutim, ništa vas ne sprečava da ga koristite prilikom pravljenja slatka od trešanja.
Savršen recept za slatko od celih trešanja
Trešnje - 2 kg
Šećer - 2 kg
Limuntus - 1/2 kašičice
Rozetla (opcionalno)
Trešnje operite i očistite od koštica. Ako tako procenite, možete ih potopiti u rastvor kreča ivode, sledeći gore opisana uputstva.
Zatim voće pospite šećerom i ostavite na hladnom preko noći (može i na nekoliko sati).
Nakon što odstoje, stavite trešnje na šporet, dodajte rozetlu i ostavite da se kuva na laganoj vatri uz neprestano mešanje. Ako je potrebno, penu uklonite rešetkastom kašikom.
Nakon otprilike 2-3 sata slatko bi trebao biti spremno. Dodajte 1/2 kašičice limontusa i kuvajte još 5 minuta.
Isključite vatru i sipajte u čiste i suve tegle. Okrecnite tegle poklopcima dole dok se slatko ne ohladi, a zatim čuvajte na hladnom mestu.
Komentari