Gojite se bez uzroka, osećate stalnu glad i promene u raspoloženju - za ovo su često krivi hormoni ili tačnije nedostatak hormonskog balansa. Hormonski disbalans kod žena je veoam ozbiljan problem.
Na kraju krajeva raspoloženje, samopouzdanje i zdravstveno stanje generalno direktno zavise od toga kako radi endokrini sistem. Hormonski poremećaji se negativno odražavaju na reproduktivnu funkciju. Osim toga može da provocira pojavu niza bolesti. Ako se pojavi takav problem, treba da počnete da se borite sa njim najbrže moguće.
Hormonski poremećaji mogu da se pojave iz različitih razloga, s obzirom na to da postoji nekoliko endokrinih žlezda u ljudskom telu sa unutrašnjom sekrecijom koji učestvuju u proizvodnji hormona. Faktori kao što su sledeći mogu da probociraju probleme u njihovom radu:
- pušenje ili prekomerna zavisnost od alkohola;
- dugotrajne stresne situacije;
- neuravnotežena dijeta;
- težak fizički rad;
- loši ekološki uslovi;
- naslednost;
- neke bolesti - hipotiriodizam, gojaznost, šećerni dijabetes.
Kao što možete da vidite postoji mnogo razloga koji izazivaju takav problem iako nismo sve nabrojali. Prema tome, u ovom slučaju obavezno treba da se konsultujete sa lekarom. Lečenje neće biti efikasno ukoliko se ne ustanovi razlog koji je uzrokovao hormonski disbalans. Tek nakon što se otkrije, biće moguće regulisati hormone.
Danas se uspešno koriste biljke za regulisanje hormona. Čak zvanična medicina prepisuje suplemente na osnovu biljki. Hajde da pogledamo 5 od njih.
Žalfija
Čaj od žalfije pomaže kod lečenja hormonskog disbalansa kod žena sa nedostatkom estrogena zbog povećanog sadržaja fitohormona sa delovanjem sličnim estrogenima. Ova biljka se koristi za rešavanje niza problema povezanih sa hormonskim disbalansom - menopauza i njeni simptomi, predmenstrualni sindrom, neplodnost, anovulatorni ciklusi, patologije endometrija materice. Kod nedovoljne količine estrogena normalno sazrevanje folikula i oslobađanje jajne ćelije iz njega je nemoguće, odnosno ne dolazi do ovulacije. Da bi se rešio ovaj problem, u prvoj fazi ciklusa (10-11 dana od kraja menstruacije), žalfija se uzima u obliku napitaka i tinktura.
Žuti noćurak
Biljka održava hormonski disbalans, ublažava simptome za vreme menstrualnog ciklusa, predmenstrualni sindrom, kao i nelagodnosti za vreme menopauze. Takođe je dobra prevencija kod vrsta raka koji zavise od hormonskog balansa - dojke i ženskih polnih organa. Pomaže i kod preterano aktivne štitne žlezde, a kao dodatni bonus jača imunitet, jača nervni sistem, ima protivupalno i antialergijsko dejstvo i usporava proces starenja.
Magareći trn
Magareći trn je ne samo odličan za lečenje hormonskog disbalansa, već je koristan i kod lečenja mnogih drugih zdravstvenih problema. Zapravo ova biljka je jedna od najboljih biljki za čišćenje jetre. To je važno, s obzirom na to da jetra igla odlučujuću ulogu u hormonskom balansu. Postoji mogućnost da imate nedostatak proestrogena ili višak estrogena zbog nepravilnog eliminisanja estrogena kroz ovaj organ.
Vaše telo neće moći da ukloniti suvišne estrogene ukoliko imate pretovarenu jetru. Osim toga ovaj orgam je odgovoran za preradu hormona koji imitira hemikalije, gljivice, teške metale i druge toksine u vašem telu koji mogu da izazovu ili pogoršaju vaš hormonski disbalans. Biljka je poznata i kao regulator muških hormona. Smatra se da povećava potentnost i brine se o zdravlju prostate.
Koren maslačka
Jetra igra važnu ulogu u regulisanju hormonskog metabolizma, posebno estrogena. On ne samo da pomaže trasnformaciji ovog ženskog hormona, nego takođe aktivno učestvuje u procesu njegovog eliminisanja iz organizma. Jetra metaboliše estrogene različitog porekla. Za nju nema veze da li ih proizvodi sopstveno telo ili su uvedeni u obliku tabletica, da li su biljnog porekla ili se sintetišu u laboratoriji.
Da bi metabolizam i izlučivanje estrogena moglo da protiče bez problema, jetri je potrebno dodatno pojačanje. Za taj cilj se koristi koren maslačka. Lesto se smatra korovom, ali zapravo je moćan tonik koji podržava funkciju jetre. Druga prednost biljke je njena dostupnost. Koren maslačka se redovno uzima u obliku tinkture ili napitka (za vreme pripreme rastvor treba da vri na slaboj vatri najmanje 15 minuta).
Crvena detelina
Crvena detelina je efikasan tonik sa visokim sadržajem proteina, kalcijuma, magnezijuma. U svom sastavu ona sadrži mnogo makro i mikroelemenata, vitamina i izoflavonoida. Narodni iscelitelji su koristili detelinu za sprečavanje grčeva, neredovne menstruacije, mioma, za vreme menopauze i u slučaju neobjašnjive neplodnosti. Detelina sadrži fitoestrogene koji štite ćelijske receptore od ksenoestrogena, stranih supstanci sličnih estrogenima, koje mogu zbuniti endokrini sistem izazvati hormonsku neravnotežu. Pored svega, crvena detelina pomaže o muškarcima sa uvećanom prostatom - potiskuje dihidrotesteron i ublažava bolove prilikom uriniranja.
Treba zapamtiti pravila opreza u fitoterapiji - lečenje se vrši samo nakon upoznavanja sa svim kontraindikacijama, takođe je neophodno da se kontroliše nivo hormona i da se naprave odgovarajući testovi. Dozu leka prepisuje stručnjak s obzirom na to da u velikim količinama biljka čak može da bude toksična i može da uzrokuje trovanje.
Molim, obratite pažnju: biljke koje su gore navedene smatraju se bezopasnim za većinu ljudi, ali kod nekih stanja, kao i kada se koriste zajedno sa drugim drugim biljkama ili lekovina, njihova upotreba je kontraindikovana. Zbog toga ne zaboravite da s konsultujete sa vašim lekarom pre upotrebe.
Komentari