Šnicle su same po sebi ukusne i bez garnirunga, ali sos je uvek dobra ideja ako je meso malo suvo. Možete napraviti sos sa pečurkama, paradajzom ili sa pavlakom - izbor je bogat.
Predlažemo vam nekoliko recepata, a prvi među njima se priprema sa sosom koji je ostalo od pečenih šnicli - naravno, u slučaju da su se pekle u rerni.
Stavite sos od šnicli u tiganj, dodajte malo maslaca (može i ulje), pa kad se malo zagreje, dodajte sitno iseckan luk i ostavite ga nekoliko minuta da omekša. Zatim mu za bolju aromu dodajte čen belog luka - nemojte ga seći, već ga ispresujte. Dobijenoj smesi dodajte 3 kašike senfa.
Dobro promešajte i dodajte oko 3/4 šolje crnog vina - otavite da se krčka nekoliko minuta, pa dodajte začine po želji. Obavezni su biber i so.
Većina nas sprema sa vinom, koje ili im se ne sviđa ili je jeftino i nema lep ukus. Kako bi pripremili pravu gozbu, kulinarski eksperti savetuu da se ipak bira neko lepo vino.
Za sve vrste šnicli je dobar sos od pečuraka. Ako vam je potreban brzi sos, koji će biti dovoljno ukusan kao dopuna šniclama, kupite kiselu pavlaku i topljeni sir.
U odgovarajućoj posudi zagrejte ulje i dodajte sitno iseckan pečurke da se prodinstaju pa zatim dodajte pavlaku i topljeni sir - neprestano mešajte i ako je potrebno, smanjite temperaturu.
Kako sos ne bi bio previše težak, dodajte nekoliko kašika kiselog mleka. Dobro promešajte, dodajte so i sklonite sa vatre. Ako volite buđavi sir, možete i njega dodati, tako što ga sitno iseckate.
Poslednji predlog takođe uključuje pečurke, ali ovaj put je recept sa svežim mlekom, a ne pavlakom. Stavite glavicu luka i 200 g pečuraka u ulje na ringli, pa kada se proprže, dodajte pkovanje topljenog sira, 100 g kačkavalja i 120 g tvrdog sir.
Posmatrajte i mešajte, pa kada od sastojaka počnu da se stvaraju niti, dodajte sveže mleko. Biće vam potrebno oko litar, ali ga prethodno zagrejte. Kada dobije željenu gustinu, sklonite sos sa vatre i dodajte dva umućena jajeta. Kao začine možete dodti mirođiju i biber.
Pregledajte i ove:
Komentari