Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

GERGANA YaNKOVAGERGANA YaNKOVA
Inovator
7335
Pečurke, koje se koriste u medicinske svrhe

Primena pečuraka ili njihovih ekstrakta kao održavajuća ili samostalna terapija kod različitih oboljenja naziva se mikroterapija.

Lečenje pečurkama obično služi za pomaganje imunološkom sistemu. Pečurke imaju lekovita svojstva, mogu da budu jestive i nejestive. Nejestive pečurke su neotrovane vrste drveća koje se uzgajaju pre svega u Aziji. Ove pečurke su poznate kao lekovite ili medicinske i nude se kao ekstrakt aktivnih materija iz pečuraka.

Proizvodi na osnovu pečuraka su bili korišćeni u narodnoj medicini hiljadama godina. Međutim, po prvi put medicina otkriva njgova korisna svojstva i počinje da izvlači njihove aktivne sastojke otkrivanjem penicilina 1928. godine od strane Aleksandra Fleminga. Prema nekim farmakološkim istraživanjima otkrivene su neke protivgljivične, protivvirusne i antibakterijske materije iz pečuraka. Evo nekih pečuraka koje nalaze široku primenu u medicini.

Pečurka Šitake

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

Legenda narodne medicine u Jugoistočnoj Aziji. Nazivali su je "Pečurka usnulog Bude" ili "Pečurka - Imperator". Vekovima u japanu se koristila pre svega za lečenje dijabetesa. Ovo je možda najbolje izučena pečurka. Zahvaljujući polizaharid lentinianu koji je sadržan u njoj, koji utiče putem imunološkog sistema, pečurka šitake je najkorišćeniji lek protiv tumora. U Japanu je odobren lek za lečenje raka želuca, a u SAD-u ga definišu kao jedna od efikasnih materija za zaštitu od radijaciju. Pečurka šitake ima izraženo antivirusno delovanje. U njoj su sadržani "fitonicidi pečuraka" - su isparljiva jedinjenja koja poseduju sposobnost da se bore sa raznim virusima, čak i sa onima kod SPIN-a.

Šitake pečurka je efikasna i kod autoimunih oboljenja. Prema nizu istraživanja tokom poslednjih godina se ustanovljava da se pečurka uspešno bori sa visokim holesterolom. Pravilnim korišćenjem pečurka pokazuje blagotvoran uticaj i na niz drugih oboljenja - smanjivanje arterijskog pritiska /ne preporučuje se kod niskog pritiska/; regeneriše sastav krvi; štiti jetru; smanjuje šećer u krvi kod dijabetesa; pokazuje protivupalno delovanje kod čireva u gastrointestinalnom traktu i mnogo drugih.

Pečurka Maitake

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

Ili još nazvana pečurka-ovan, ili "pečurka koja pleše". Ova pečurka raste u divljem obliku u Japanu i nekim delovima Kine. Najčešće se koristi u tradicionalnoj kineskoj i japanskoj kuhinji. Neosporno maitake je ukusna kulinarska pečurka, ali takođe je veoma cenjena i zbog njenih lekovitih svojstava. Tokom poslednjih godina pečurka je objekat velikog naučnog interesovanja. Osnovno svojstvo pečurke je njena sposobnost da smanjuje težinu i topi mansoće. Pečurka maitake blagotvorno deluje kod stimulisanja imunog sistema; povećavanja vitalnosti; štiti od raka; pomaže kod visokog krvnog pritiska; normalizuje balans polnih hormona kod žena; smanjuje nuspojave od hemoterapije - slabost, mučnina, smanjen apetit, gubitak kose; pomaže kod kardiovaskularnih oboljenja i drigo.

Pečurka Hericijum erinaceus

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

Rasprostranjena na severnoj hemisferi, Evropi, istočnoj Aziji i Severnoj Americi. Naziva se još lavlja griva, majmunska pečurka, bela brada, bradati jež i dr. Pečurka hercijum u obliku tabletica ili kapsula se preporučuje kao dodatni lek kod ozbiljnih bolesti kao što su rak želuca, jednjaka, creva i pankreasa; smanjivanje nuspojava od hemoterapija, upale čireva; problemi sa crevnom florom, kiseline u želucu i gastritis; Kronova bolest, prekomerna težina; oboljenja nervnog sistema poput Alchajmerove bolesti; stanja straha, depresije i nemira; pogoršano vbarenje; hemoroidi i drugo.

Koriolus šareni

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

U Nemačkoj ova pečurka je poznata kao "krilo leptira" i sreće se u različitim oblicima na osušenom širokolisnom drveću. Ova pečurka se uzgaja samo za medicinske svrhe, s obzirom na to da nema dobre kvalitete ukusa. Koriolus šareni dobro deluje kod: različitih bolesti raka i smanjuje nuspojave od hemoterapije, bakterijske infekcije; dijabetes, reumatizam; infekcije gornjih disajnih puteva; kakdidozu; problem sa funkcijom jetre; hepatits; upala creva, visok krvni pritiask; hroničan umor, gastritis i čir; infarkt; bolesti kože, migrena, otok; šum u ušima, jača imuni sistem.

Pečurka Koprinus

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

U Nemačkoj je poznata i kao Masilarka s obzirom na to da se pri razlaganju starih primeraka dobija supstanca koja liči na tamno mastilo. Iako da ne predstavlja apsolutan lek, unos Koprinusa blagotvorno utiče kod nekih od sledećih bolesti: dijabetes; ateroskleroza; problemi sa vezivnim tkivom; srčani infarkt; bolesti krvnih sudova, problemi sa srčanim ritmom; lečenje alkoholizma i drugo.

Aurikularija

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

U Istočnoj Aziji ova pečurka se često koristi za hranu. Još je nazivaju Uho Jude. Uzimanje Aurikularije se preporučuje samo za: zaustavljanje tumora vezivnog tkiva; usporavanje zgrušavanja kod tromboza; hemoroidi; migrena; povećavanje libida; prekomerna težina; smanjivanje rizika od srčanih infarkta; hronična oboljenja i drugo.

Pečurka Poliporus

Pečurke koje se koriste u medicinske svrhe

Uglavnom se sreće u Aziji. Raste od juna do oktobra u gustom žbunju u hrastovim i bukovim šumama. U medicinske svrhe se koristi njen nadzemni deo. Terapija sa pečurkom Poliporus je veoma uspešna kod: dehidratacija, smanjivanje holesterola; regulisanje krvnog pritiska; poboljšavanje strukture kože; borba sa infekcijama; lečenje hemoroida; jačanje srca; borba sa upalom vezivnog tkiva i drugo.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

3
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji