Tokom poslednjih godina se tendencija da se zdravije hranimo i potraga za večnom mladošću je postala prava manija, koja je omogućila da se pojedine namirnice predstave kao korisnija alternativa namirnicama koje svakodnevno koristimo.
Takav je slučaj i sa kokosovim uljem, koje je postalo omiljena namirnica među svima onima koji vode računa o ishrani. Međutim, da li je ono zaista toliko korisno? Naravno da nije, a to dokazuju i poslednja istraživanja na Harvardu.
Prema naučnim istraživanjima, kokosovo ulje sadrži više zasićenih masti od svinjske masti, koja je popularna na našim prostorima, pa se ona zbog toga i smatra zdravijom.
Prema članku u časopisu Circulation, redovna konzumacija kokosovog ulja povećava količinu lošeg holesterola u krvi a samim tim raste verovatnoća da imate i kardiovaskularne bolesti.
Jedini razlog da koristite kokosovo ulje u kuvanju jeste činjenica da je ono sada popularno i moderno, a ne zato što zaista vodite računa o svom zdravlju, kako kažu naučnici.
Činjenica da je kokosovo ulje korisnije od ostalih ulja i životinjskih masti potiče iz radova docenta Mari Pier Stondž sa Cornell Univerziteta, koja je otkrila da lanac ugljendioksida, koji se nalazi u kokosu, pomaže kod mršavljenja.
Na Harvardu tvrde da je količina korisnih kiselina u kokosovom ulju svega 13%.
Njihova ispitivanja su pokazala da bio i organski proizvodi nemaju veću hranljivu vrednost od svakodnevnih namirnica. Takođe je mit da je biopoljoprivreda bezbedna za životnu sredinu.
Đusing dijete, koje su u zadnje vreme postale veoma popularne, prava su bomba za vaše zdravlje.
Ako stalno pokušavate da skinete višak kilograma tako što pijete sokove, onda povećavate rizik od pojave kardiovaskularnih problema.
Komentari