Na površini kvalitetne i sveže ribe nalazi se veoma tanak sloj sluzi. Ali ako ove sluzi ima u izobilju, a sloj je gust, to znači da je riba stajala predugo.
Krljušti ribe su sjajne ako je sveža. Kljušti sveže ribe čvrsto su zalepljene za telo i nema otpalih delova. Oči sveže ribe su providne i izbočene. Ako su mutne, to je znak nekog oboljenja kod ribe.
Škrge sveže ribe su bogate boje. Ako je sivkasta, ne kupujte ribu. Najbolje se čuvaju ribe koje su na usitnjenom ledu.
Da li je riba sveža saznaćete tako što ćete je pritisnuti prstom. Ako od prsta ostane rupa koja se ne vraća u prvobitni položaj, to znači da riba nije sveža.
Sveža riba ima karakterističnu aromu mora ili reke, bez mirisa kiselog ili pokvarenog. Trbuh ribe ne bi trebalo da bude nabreknut, ako je sveža.
Sveža riba ima peraja i repove koji nisu suvi i nisu presavijeni ili slepljeni.
Krljušti dugo stajalih riba se teško čiste. Da bi sveža riba duže bila sveža i u frižideru, stavite je između dva porcelanska tanjira.
Meso sveže kvalitetne ribe je veoma čvrsto, elastično i teško se skida sa kostiju. Smrznuta kvalitetna riba ima blede škrge i blago udubljene oči. Ovo je jedina razlika između sveže smrznute ribe i sveže ribe.
Ne kupujte smrznutu ribu u oštećenom pakovanju. Ako riba ima puno leda, znači da je odmrznuta i ponovo zamrznuta.
Ako primetite fleke na telu smrznute ribe, to znači da je dugo stajala pre nego što je zamrznuta. Žućkasta i sivkasta boja smrznute ribe znak je da se ona kvari.
Smrznuta riba ne bi trebalo da stoji u vašem zamrzivaču duže od tri meseca ako želite da izvučete maksimalnu količinu hranljivih materija iz nje.
Ako volite ribu, predlažemo da isprobate naše recepte za brancin, oradu, skušu ili omiljenu u našim geografskim širinama pastrmku.
Komentari