Laneno ulje, kojeg ima u semenu lana, ima visok nivo nezasićenih masti. Njegovi nivoi su čak i blizu onima u ribama. Jedinstveni sastav lanenog semena čini proizvod korisnim za zdravlje i lečenje ljudskog tela.
Laneno seme, pored kulinarstva, nalazi mesto i u narodnoj medicini. Koristi se kod zatvora i hroničnog kolitisa zbog svog laksativnog dejstva. Za ovaj problem, 2 kašičice lanenog semena se izmrve u avanu i preliju se čašom vrele vode. Napitak se pije 2-3 puta dnevno, 100-150 ml. Kod atonije creva skuvaju se 2 kašičice lanenog semena u 300 ml vode.
Ostavite sve 10 minuta, snažno promešajte i procedite tečnost. Pijte 100 ml na prazan stomak. Još jedan lek za zatvor je šolja nefiltrirane tečnost lanenog semena. Dodajte 1 kašičicu semena lana na čašu vrele vode. Uzima se svakodnevno dok se problem ne reši. Napitak od lanenog semena uklanja sve štetne i toksične supstance iz tela.
Laneno seme se takođe koristi za kašalj kao sredstvo koje olakšava iskašljavanje i sredstvo koje se bori protiv kašlja. Pored toga, sadrži niz sastojaka koji se bore protiv dijabetesa. Napitak koji se priprema uključuje jednake količine stabljika boranije, listova duda, slame od ovsa i lanenog semena. 3 kašike ove smese se prelivaju sa 3 šolje vrele vode.
Mešavina se kuva na laganoj vatri, zatim se ohladi i filtrira. Uzimajte pola šolje 3 puta dnevno dok se ne postigne željeni efekat. Upala bešike se leči istim napitkom.
Sluz koju luči laneno seme je najpoznatiji lek za opuštanje i ublažavanje gastrointestinalnih tegoba. Ima antiinflamatorne efekte. Polen lanenog semena se koristi za opekotine i kožne bolesti. Koristi se za lečenje rana, krvarenja i sl., a laneno seme, kuvano u mleku, koristi se kao oblog za lečenje ispucalih peta.
Jedno od jedinstvenih svojstava lanenog semena je njegovo antiparazitsko delovanje. Čaj od njega ubija gljivice i viruse hepatitisa. Ako mu se dodaju pupoljci cvecta karanfila otprilike na 1-2% njegove težine, umiru i okrugli crvi. Ali pazite – laneno seme u kombinaciji sa šećerom gubi svoju lekovitost.
Bol se ublažava tako što se istucano laneno seme u kesici od gaze, stavi u ključalu vodu na oko 10 minuta, a zatim se kesica stavi na bolno mesto. Neuralgični bolovi se ublažavaju stavljanjem nekoliko listova geranijuma na platnenu salvetu i previjanjem mesta. Odozgo se veže topla krpa. Listovi se menjaju svaka 2-3 sata.
Laneno seme se takođe koristi za pravljenje domaćeg balzama za kosu. Da biste to uradili, sameljite u avanu ili laneno seme sameljite u mlinu za kafu. U lonac od dva litra sa vodom sipajte 3 kašike od njega. Voda se prokuva, napitak se ostavi da se ohladi i odstoji preko noći. Sledećeg dana procedite tečnost i isperite kosu, koju ste već oprali šamponom.
Od lanenog semena možete napraviti laneno brašno, koje ćete uključiti u svoje palačinke, torte i kolače.
Komentari