Laneno brašno je prirodni i zdrav proizvod koji ljudi koriste već stotinak godina. Iako je laneno seme veoma korisno, žvakanje semenki lana nije dovoljno da organizam apsorbuje sve korisne materije, jer semenke mogu samo da prođu kroz telo.
Tada u pomoć stiže laneno brašno, koje se dobija tako što se semenke samelju ili isitne. Laneno brašno se može kupiti u specijalizovanim radnjama ili se napraviti u kućnim uslovima.
Druga opcija, osim što je jeftinija, ona je i dosta pogodnija, ali kada se gotovo laneno brašno čuva duže vreme, ono gubi svoja korisna svojstva i brzo kvari za razliku od celih semenki.
Spoljašnji omotač semenki čuva masne kisleine u unutrašnjosti i one su na taj način dobro zaštićene. Ako je laneno seme dobrog kvaliteta, kada se čuva na tamnom, suvom i hladnom mestu može da potraje i do godinu dana.
Laneno brašno se u kućnim uslovima pravi veoma lako - semenke se melju u mašini za mlevenje kafe ili drugom aparatu. Ako koristite pasator, onda posuda u kojoj ćete pasirati treba da bude dovoljno duboka i odozgo prekrivena plastičnom folijom, kako se zrna ne bi razletela.
Sastav lanenog brašna
Laneno brašno je veoma korisna namirnica, bogata vitaminima i mineralima, sa niskim sadržajem masti. Laneno brašno sadrži vlakna, masti, proteine, tiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), niacin (vitamin B3), pantotenska kiselinu (vitamin B5), vitamin B6, folnu kiselinu (vitamin B9), vitamin C, kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, kalijum, cink. Laneno brašno sadrži do 45% masti u kojima ima omega-3 oko 55-60%, omega-6 kiselina ima oko 15%, omega-9 - oko 10%, a zasićenih masnih kiselina - oko 10%.
Koristi od lanenog brašna
Laneno brašno je deo narodnih lekovitih recepata. Dugi spisak korisnih sastojaka čine da laneno seme bude jedna od najkorisnijih namirnica na svetu. Velika količina vlakana, koja se nalaze u njemu čine da laneno seme bude odličan saveznik u borbi sa konstipacijom i upalama debelog creva. Blagotvorno dejstvo ima i kod žena u menopauzi i potpomaže za bolje zdravlje. Nezasićene masne kiseline u lanenom brašnu imaju važnu ulogu za pravilno funkcionisanje ljudskog organizma.
Lignani u lanenom brašnu su fitoestrogeni, koji imaju antibakterijsko, antikancerogeno i antioksidantno dejstvo. Bogat sadržaj omega-3 i omega-6 masnih kiselina čine da je laneno brašno odličan dodatak sprortistima i osobama koje žele da se zdravo hrane.
Laneno brašno ima izuzetna lekovita i profilaktična svojstva kod poremećene razmene masti, ateroskleroze, onkoloških oboljenja. Ono potpomaže rad jetre, štitne žlezde, povećava potentnost, ima podmlađujući efekat, brzo regeneriše rane.
Kod dijabetesa konzumacija lanenog brašna normalizuje šećer u krvi. Dokazano je da svakodnevni unos lanenog brašna potiskuje ili u potpunosti blokira upalne procese koji su posledica Parkinsonove bolesti ili astme.
Laneno brašno apsorbuje tečnosti u organizmu i pomaže kod nesanice, glavobolje, crvenih očiju, pa čak i kod bolova u ušima. Redvona konzumacija lanenog brašna sprečava stvrdnjavanje arterija, kao i zgrušavanje krvi, a samim tim smanjuje rizik od infarkta ili moždanog udara kod dijabetičara ili osoba sa srčanim problemima.
Narodna medicina i laneno brašno
U narodnoj medicini se laneno brašno koristi kod kašlja za iskašljavanje, kao i protiv njega. Koristi se i kao sredstvo kod kostipacije, posebno kod hrničnog kolitisa. Za to se 2 kašike lanenog semena samelju i preliju čašom vruće vode. Konzumira se 100 - 150 ml 2 - 3 puta dnevno.
Kod hroničnog zatvora se preporučuje da se svakog dana uzima po 1 čaša neproceđene smese od lanenog brašna, koja se priprema na sledeći način: Skuvajte 2 kašičice lanenog brašna u 300 ml vode i ostavite smesu 10 minuta. Pijte od smese po 100 ml na prazan stomak. Smese i čajevi uvek treba da uvek budu sveži. Oni pomažu kod bolova u stomaku, kod bolesti bešike i bubrega.
U narodnoj medicini su popularne i obloge sa lanenim brašnom. Isitnjeno laneno seme se stavlja u gazu, koja se stavi u kipuću vodu oko 10 minuta i zatim se stavi na bolno mesto i tu se drži dok se ne ohladi. Na taj način možete lečiti zubobolju, išijas, reumatizam, neuralagije lica.
Laneno brašno se koristi i kod opekotina i oboljenja kože. Kaša od lanenog brašna se koristi kod lečenja rana, krvarenja, itd. Laneno brašno kada se skuva u melku se koristi kao obloga za lečenje ispucalih peta.
Za celokupno jačanje organizma pomešajte 1 - 2 kašike lanenog brašna sa 1 kašikom meda i 1 čašom vode. Smesu odmah ispijte, a zatim uzime još jednu čašu vode, jer laneno seme može brzo da nabubri u želucu.
Laneno brašno u kulinarstvu
Laneno brašno je pogodno za pravljenje netradicionalnih hlebova, biskvita i palačinki. Takođe se može dodati i u pite, kolače, pudinge, kao i u supe. To se može koristiti i kao dodatak raznim salatama, sirevima, sosevima i drugim jelima. Takođe je odlično kao zamena za jaja u mnogim receptima.
Koa zamena za jaja, laneno brašno se meša sa vodom ili nekom drugom tečnošću. Jedno jaje u receptu za kolač, palačinke i ostalo može biti zamenjeno 1 kašikom lanenog brašna pomešanog sa 3 kašike vode. Smesa se može dodati šejkovima i žitaricama.
Laneno brašno je bogato mastima i kada se doda mnogim receptima, ono smanjuje potrebu za dodatnim dodavanjem maslaca, ulja, itd. Druga prednost lanenog brašna je ta što ne sadrži gluten niti šećer, o čijim štetnim dejstvima se dosta priča.
Hleb sa lanenim brašnom i speltom
Potrebni sastojci: laneno brašno - 200 g, brašno spelte - 200 g, soda - 1 kašičica, ravna, so - 1/3 kašičice, jaja - 3 komada, ulje - 5 kašika, voda - 1/2 šolje, topla
Način pripreme: Pomešajte laneno brašno, so i sodu. Umutite jaja, sipajte vodu i ulje. Zatim postepeno dodajte brašno do spelte. Dobro promešajte, dok ne dobijete homogenu smesu. Testo isipajte u kalup za kuglof i pecite oko 40 minuta na 170 stepeni.
Smuti sa lanenim brašnom
Potrebni sastojci: laneno seme - 2 kašike, sok od pomorandže - 1/2 šolje, kiselo mleko - 1/2 šolje, voće - 1 šolja voćnog miska po izboru, banana - 1 komad
Način pripreme: Stavite laneno seme u suv blender i samenjite ga, dok ne dobijete fin prah. Dodajte sok od pomorandže, kiselo mleko, voćni miks i bananu. Pasirajte, dok ne dobijete glatku smesu.
Krofnice sa bananom i lanenim semenom
Potrebni sastojci: banane - 6 komada, jaja - 2 komada, laneno brašno - #/4 šolje, maslinovo ulje - 3 kašike
Način pripreme: U velikoj činiji isitnite banane i pomešajte ih sa umućenim jajima. Smesu pomešajte sa lanenim brašnom. kašikom uzimajte od smese i stavljajte u tiganj sa zagrejanim uljem. Kada krofnice počinju da dobijju zlatnu boju, okrenite ih i i propržite sa druge strane. Poslužite krofnice sa javorovim sirupom ili medom.
Laneno brašno u kozmetici
Osim što je neverovatna namirnica, laneno brašno se može koristiti i u kozmetičke svrhe. Kupite laneno brašno ili ga sami napravite kod kuće. U dvolitarsku šerpu sa vodom stavite 3 kašike lanenog brašna i sačekajte da voda proključa, Ostavite smesu tako 7 - 8 sati, pa je zatim procedite. Dobijenom tečnošću operite kosu nakon pranja. Na ovaj način ćete pružiti kosi dodatnu negu i regeneraciju.
Komentari