Kada poslužujete vino svojim gostima, pridržavajte se nekih caka kako biste na njih ostavili utisak kao da imate znanje profesionalnog somalijera. Prilikom serviranja vina veoma je važna njegova temperatura.
Tako na primer suvo belo vino treba da bude sa temperaturom od 8-10 stepeni Celzijusovih, a belo jako vino - otprilike 10-12 stepeni. Lako crveno vino je predivno kada je njegova temperatura 14-16 stepeni, a jako crveno vino - 16-18 stepeni.
Bolje je da poslužujete vino koje je hladnije za nekoliko stepeni, nego da ubijete želju svojih gostiju da ga piju kada ga poslužite toplog kao kompot. Preterano hladno vino će se zagrejati u čaši, a preterano toplo vino će samo pokazati svoje nedostatke.
Nikada nemojte ostavljati flašu belog vina u frižideru duže od 48 sati. Nemojte hladiti crveno vino pomoću leda ili u prostoriji frižidera. Takva procedura može da se primenjuje samo kod belog vina.
Nemojte nuditi led uz vino, on ide sa skroz drugim pićem. Za razliku od jela koja treba da se posluže gostima sa njihove leve strane, vino se sipa sa njihove desne strane.
U restoranima se poštuje pravilo ako je vino preterano skupo ili staro, da se naglas izgovori marka i godina. Za vreme prijateljske večere onaj, ko sipa vino gostima, je gomaćin.
Ovo se radi samo ako je vino veoma dobrog kvaliteta. U suprotnom slučaju svako sipa sam. Dok se sipa vino, flaša ne sme da se oslanja na rub čaše.
Same čaše ne smeju da se napune do kraja. Da se ne bi isflekao stolnjak, nakon što je vino sipano, flaša se lagano zavrti i poklopac na grlu se obriše salvetom koja se prethodno drži u levoj ruci.
Crveno vino se servira u dekanterima, belo vino može da se nudi direktno iz flaša, zato što se ne dekantira. Flaše se ne stavljaju u korpice, nego direktno na sto.
Zapamtite da se belo vino servira uvek pre crvenog. Mlado se poslužuje pre starog, a lako - pre jakog. Ono što se teško kombinuje sa aromom lepog vina je dim cigarete.
Komentari