Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Koja hrana nas čini inteligentnijima?

Koja hrana nas čini inteligentnijima?

MarinaMarina
Džedaj
22
Koja hrana nas čini inteligentijima?

Jedno zanimljivo proučavanje je pokazalo da testiranje inteligencije kod odraslih daje bolje rezultate uz pratnju klasične muzike W. A. Mozarta. I tokom godina, sve više naučnika pokušava da otkrije da li neka ​hrana ne utiče na mentalnu aktivnost​​ u pozitivnom pravcu.

Ispostavilo se da unos masnije ribe poput lososa, skuše i drugih, poboljšava mentalnu aktivnost. To je tako zato što je, zapravo, više od pola strukture mozga izgrađeno od lipida, a više od 65% njih su masne kiseline (omega masne kiseline koje se nalaze u ribljim delikatesima).

Važne masti za mozak

Ove masti su od životnog značaja za stvaranje i razvoj moždanih ćelija, kao i za održavanje fluidnosti (tečni sastojak) ćelijskih membrana. Osim toga, ova hrana sadrži elemente fosfor i jod, koji su takođe važni za pravilno funkcionisanje mozga. Lekari još preporučuju konzumaciju ribe barem dva puta nedeljno.

Životinjska džigerica

Džigerica za intelekt

Za konzumaciju je korisna i životinjska džigerica zbog bogatog sadržaja gvožđa, koje učestvuje u prenosu kiseonika u telo. Preferiraju se pileća, teleća i goveđa džigerica. Džigerica je još bogata vitaminom B1, B6, B9 i B12 koji podstiču kognitivnu funkciju i poboljšavaju rezultate testova inteligencije. Korisno je i crveno meso ponovo zahvaljujući visokim nivoima gvožđa u njenom sastavu.

Mlečne namirnice

Jelovnik treba obogatiti i mlečnim proizvodima. Zajedničko proučavanje američkih i australijskih naučnika u kojem su učestvovala 972 dobrovoljca kod kojih je testirana inteligencija, pokazalo je da su oni ljudi koji su konzumirali više mlečne hrane imali bolje rezultate i bolje logičko razmišljanje i pamćenje. Drugi sastojci mleka - proteini, kalcijum, vitamin D i magnezijum - takođe aktivno učestvuju u moždanoj aktivnosti.

Integralna hrana

Još se pokazalo da je integralna hrana korisna u tom pogledu. Njen unos smanjuje šanse za razvoj bolesti CNS-a (centralnog nervnog sistema).

Žumance jajeta

Žumance jajeta nas čini inteligentnijima

A ukoliko želimo da postanemo pametniji, ali smo vegetarijanci, treba da jedemo više jaja, tačnije žumance. Ono je izuzetno bogato gvožđem. Jaja sadrže još fosfolipide i lecitin, koji su važni za izgradnju ćelijskog zida moždane ćelije. Još bogati aminokiselinama, oni su od suštinskog značaja za proizvodnju neurotransmitera (hemijska signalna materija nervnog sistema).

Spanać

Jedan veoma dobar pomoćnik je i spanać koji mirno može da se zameni kres salatom, brokolijem, ajsberg salatom. Sve povrće je veoma bogato vitaminom C koji je prema brojnim proučavanjima važan za misaone procese. Stručnjaci savetuju da se svaki dan konzumira povrće za postizanje boljeg mentalnog tonusa.

Mahunarke

Pasulj za intelekt

Takođe se preporučuje i unos variva, zahvaljujući tome što sadrže složene šećere i imaju nizak glikemijski indeks. Ovo je od značaja, zato što su nivoi šećera u krvi važni za organizam - od njih zavise intelektualne sposobnosti individue i sposobnost pamćenja.

Crveno voće

Da bismo stimulisali svoj mozak, možemo da se poverimo i crvenom voću. Naučna istraživanja navode da konzumacija borovnica daje mnogo kognitivnih koristi zahvaljujući bogatom skupu antioksidanasa u njima.

Banane

Banane su hrana za mozak

Ispostavilo se da nema samo crveno voće sposobnost da nas učini ​inteligentnijima. Takođe, ni banane ne smeju da se propuste zbog svog bogatog sadržaja magnezijuma koji aktivno učestvuje u prenošenju nervnih impulsa. Osim toga, u njima se nalazi i vitamin B6 koji pomaže u apsorpciji magnezijuma, kao i u metabolizovanju (razgradnji) aminokiselina i funkcionisanju nervnog sistema.

Avokado

Avokado, sa svoje strane, je isto toliko koristan, koliko i borovnice. On ima sposobnost da smanjuje arterijski pritisak, što inače narušava mentalnu aktivnost. A orašasti plodovi i semenke su dobar izvor vitamina E, koji ukoliko nedostaje, dovodi do ometanja sposobnosti spoznaje, posebno u ranom uzrastu.

Kafa i čaj

I koliko god ne verujemo, kafa i čaj takođe aktivno učestvuju u poboljšavanju i stimulisanju misli. Proučavanja pokazuju da ovi topli napici poboljšavaju mentalnu aktivnost, takođe sprečavaju razvoj Alchajmerove bolesti.

Za jaču mentalnu aktivnost redovno konzumirajte:

- salate sa povrćem;

- deserte sa avokadom;

- sirove bombone.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest