Lekari znaju, da ishrana ima mnogo toga zajeničkog sa zdravljem prostate, i kada donose odluke o vašoj ishrani, definitivno imaju nekoliko stvari na umu.
Ako znamo šta hrana koju jedemo radi i kako utiče na naše telo, biće od velike pomoći u poboljšanju našeg zdravlja, kako u pogledu prostate tako i celog organizma.
Jedan od najvećih i najvažnijih razloga je da obratite pažnju na svoju ishranu, jer je gojaznost jedan od vodećih faktora u tome da li će muškarac razviti rak prostate.
Ako se muškarac više udebljao između 25. i 50. godine, postoji 50 posto veća šansa da će razviti rak prostate ili probleme sa njom, nego inače.
Namirnice, dobre za prostatu
Ako želite da jedete na način koji poboljšava zdravlje prostate, postoji mnogo opcija koje su vam otvorene. Povećajte prisustvo voća, povrća i žitarica u ishrani.
Naglasite lisnato povrće kao što su brokoli i kupus. Pronađena je jasna veza između povrća kupusnjača i otpornosti na rak prostate. Paradajz je odličan izvor vitamina C i drugih hranljivih materija.
Integralne žitarice su obrađene na apsolutni minimum, i obično nemaju dodatih konzervansa, zbog čega su na listi namirnica koje su dobre za prostatu.
Hrana bogata selenom. Mineral selen upućuje na obilje glutation peroksidaze, antioksidansa, koji je intenzivno proučavan u oblasti zdravlja prostate. Selen takođe može usporiti rast tumora povećanjem aktivnosti imunoloških ćelija i suzbijanjem razvoja krvnih sudova u ćelijama raka. Uživajte u hrani bogatoj selenom, kao što su riba i morski plodovi, brazilski orasi i beli luk.
Likopen. Likopen je karotenoidni pigment, fitokemikalija, koja voću i povrću daje jarke boje, posebno crvenu. Likopen je snažan antioksidans i ima specifična svojstva protiv raka. Pokazalo se da je izuzetno važan u prevenciji i borbi protiv problema sa prostatom.
Kuvani paradajz je najbolji izvor likopena, ali i jarko crvene namirnice, kao što je crveno voće. Konzumiranje hrane bogate likopenom u kombinaciji sa zdravim mastima kao što su maslinovo ulje ili avokado dramatično povećava stopu apsorpcije cinka i vitamina C u telu, koji su vitalni za prostatu.
Kupusnjače. Svo povrće iz porodice kupusnjača, kao što su brokoli, kupus, cvekla i artičoke, sadrži jedinjenje koje se zove sulforafan. Dok voće i povrće sadrže važne antioksidante, telo proizvodi sopstvene antioksidante. Konzumiranje sulforafana aktivira proizvodnju ovih antioksidanata, moćnih jedinjenja koja smanjuju upale, smanjuju oksidativna oštećenja i uklanjaju karcinogene iz tela. Klice brokolija su najbogatiji izvor sulforafana.
Polifenoli. Polifenoli su grupa antioksidanata koji se nalaze u biljkama. Flavonoidi spadaju u grupu polifenola i nalaze se u izobilju u soji, crvenom vinu, naru i brusnici. Polifenoli su poznati po svojim antioksidativnim, antiinflamatornim i antimikrobnim svojstvima. Soja sadrži flavonoide i takođe igra važnu ulogu u balansiranju hormona koji su neophodni za dugotrajno zdravlje prostate.
Namirnice protiv upala. Namirnice sa antiinflamatornim svojstvima, kao što su đumbir, luk, voće, semenke bundeve i jabuke, odlična su podrška zdravlju prostate. Čini se da su antiinflamatorni bioflavonoidi, kao što je kvercetin, moćni zaštitnici prostate. Korisna jedinjenja lana, semena bundeve i voća takođe pomažu u regulisanju hormona u njoj. Takođe, ne potcenjujte moćna svojstva aromatičnog bilja poput origana, cimeta i kurkume.
Namirnice štetne za prostatu
Namirnice koje sadrži trans masti. Prema američkoj studiji, namirnice koje sadrže trans masti su štetne za prostatu. Trans masti se nalaze u prerađenoj hrani, gotovim slatkišima, zamrznutim predjelima, brzoj hrani, konzerviranim supama i hrani koja sadrži hidrogenizovano biljno ulje, delimično hidrogenizovano biljno ulje i margarin. Američko udruženje preporučuje smanjenje unosa trans masti na najviše 1% dnevnih kalorija.
Zasićene masti. namirnice bogate mastima mogu povećati proizvodnju testosterona i podstaći rast ili povećanje prostate. Zasićene masti se nalaze u životinjskim proizvodima, uključujući jagnjetinu, svinjetinu, govedinu, goveđu mast, kožu živine, tamno živinsko meso, punomasno mleko, maslac, sir i pavlaku.
Rafinisani ugljeni hidrati. Rafinisani ugljeni hidrati ili žitarice bez vlakana, vitamina i drugih zdravih hranljivih materija u prerađenoj hrani su štetni za prostatu. Dijete bogate vlaknima kao na primer, ona na bazi povrća, voća i celih žitarica, stabilizuju proizvodnju testosterona, što može smanjiti rizik od raka prostate.
Dakle, dodavanje celih žitarica, povrća i voća vašoj ishrani može zaštititi vašu prostatu i opšte zdravlje. Namirnice bogate rafinisanim ugljenim hidratima uključuje peciva, obogaćene žitarice, obogaćeni hleb, bombone, smeđi šećer, sladoled i šećer.
Komentari