Svi su čuli da je so štetna po zdravlje ljudi i da bi njenu potrošnju trebalo maksimalno ograničiti. U većini režima ishrane ili u bolnicama, koje takođe nude hranu, so se čak i ne koristi u pripremi raznih jela.
U isto vreme, kada ne bismo koristili apsolutno nikakvu so, mnoga naša omiljena jela bi nam postala neukusna. Ovo posebno važi za pripremu kulinarskih proizvoda od mlevenog mesa, kao što su ćuftice, ćevapi, sudžuci, kobasice itd.
Bez obzira šta ćete spremati od seckanog ili mlevenog mesa, budite veoma oprezni ako dodajete i začine poput vegete ili pikantine, jer oni sami po sebi sadrže so. I imajte na umu da nijedan domaći majstor mesnih predjela, koji poštuje sebe, ne bi dodao ovako nešto u svoje mesne kreacije.
Zato je dobro naučiti neka osnovna pravila za soljenje mlevenog mesa i za pripremu raznih mesnih poslastica uz upotrebu soli. Pogledajte galeriju iznad i vidite koliko tačno soli treba dodati u sudžuke i kobasice.
Obična kobasica lukanka
Najčešće se priprema od svinjetine, govedine i slanine. Nakon što se meso isecka, lagano se posoli i ostavi da odleži. Prilikom mlevenja, međutim, ne dodaje se više od 22-24 g soli po kilogramu mesa;
Kobasica lukanka iz Koprivštice
Priprema se od svinjskog i goveđeg mesa, a 1 kg mesa se posoli sa 8-10 g soli da može da se ocedi. Posle mlevenja ponovo je potrebno posoliti i začiniti drugim začinima, a u ovom slučaju na svaki kilogram mesa se dodaje 18-20 g soli.
Mleveno meso za ćuftice ili ćevape
Bez obzira koje druge začine stavite na mleveno meso, ne možete pripremiti ukusne ćuftice i ćevape bez soli. Ipak, dobro je znati da na 1 kg mlevenog mesa nije potrebno stavljati više od 18-20 g soli;
Pogledajte takođe koji začini se stavljaju u ćuftice i kako se pripremaju ukusne sočne ćuftice.
Obični sudžuk
Mogu se praviti i od svinjskog i od goveđeg mesa, a u zavisnosti od toga da li je meso masno ili ne, dodaje se i slanina. Na svaki kilogram mesa dodaje se ne više od 22-25 g soli;
Takođe naučite kako se suši sudžuk i kako se čuva sudžuk.
Lovački sudžuk
Ovaj specijalitet se najčešće priprema od svinjskog, goveđeg mesa i slanine, a na svaki kilogram mesa dodaje se 22-25 g soli, kao i začini poput aleve paprike i bibera, šećera, šalitre i dr.;
Ako volite mesne specijalitete, sada je vreme da vam preporučimo da probate ove ukusne ćuftice, domaći sudžuk ili ovu ukusnu domaću kobasicu.
Komentari