Ribizla pozitivno utiče na ljudski organizam. Njeni plodovi imaju veoma visok sadržaj vitamina PP, koji blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem, a u isto vreme ima i antivirusni efekat. Ribizla je dobar izvor vitamina C i kalcijuma.
Predlažemo vam 3 recepta kako da ovo korisno voće konzumirate i tokom zimkih meseci. Saznajte kako da napravite slatko, marmeladu i sirup od ribizle.
Sveže slatko od ribizle
Ovo slatko je odlično jer se tokom pravljanja gube manje količine vitamina i minerala ribizle. Potrebno je da sameljete ili da avanom isitnite 1 deo plodova ribizle, koje ćete posle pomešati sa 2 porcije sitnog šećera. Sveže slatko od ribizle je odlično za osobe koje imaju hipertoniju i aterosklerozu.
Marmelada od ribizle
Prvo plodove dobro očistite. Uklonite drške i sve što je suvišno - grančice, listove i slično. Zelene i osušene plodove takođe uklonite.
Kada ih očistite, operite ih pod mlazom tekuće vode (slabiji mlaz). Ribizle zgnječite i protrljajte kroz sito. Domaćice koje imaju električni sokovnik mogu ribizle da stave i tako samelju. Dobijenu smesu stavite u dgovarajuću šerpu. Na 5 kg ipasirane kaše ide 3 kg sitnog šećera.
Kuva se na jakoj vatri, a s vremena na vreme se promeša. Marmelada je gotova kada na drevenoj špatuli ostane trajan trag kaše. Kada se marmelada ohladi, rasporedite je u čiste i osušene tegle, koje ćete staviti i čuvati na hladnom i suvom mestu.
Sirup od ribizle
Zrna ribizle operite, izgnječite i stavite u frižider da odstoje 1 - 2 dana. Sok koji se stvorio se procedi, tako da na 1 l čistog soka iide 2 kg šećera.
Smesu zagrejte dok ne proključa. Nekoliko minut pre nego što sklonite sa vatre, dodajte vinsku kiselinu ( 4 g na 1 l sirupa). Dok je još vruć, sirup sipajte u flaše, zatvorite i čuvajte na tamnom i suvom mestu.
Komentari