Pino gri je bela vinska sorta grožđa, koja je najviše rasprostranjena u Francuskoj. Osim tamo ona se gaji još u nizu zemalja među kojima su Italija, Nemačka, Švajcarska, Mađarska, Moldavija, Ukrajina, Rumunija, Južna Afrika, SAD, Čile i Novi Zeland. Pino gri se gaji čak i u Bugarskoj. Sorta može da se sretne i sa nazivima pinp gridžo, rulender, tokaj, tokaj alzaški, sivi pino i dr.
Kao svaka sorta, Pino gri ima svoje karakteristike. On ima zaobljene listove koji su srednje veličine. Trodelni su ili petodelni, imaju trouglaste zupce. Grozd nije veliki (oko 90 grama), u obliku konusa ili cilindra. Zrna su u njemu sitna, težine oko 1, 5 grama. U početku su obla, ali često budu deformisana. Obojena su sivo-ružičasto. Ali veoma često su obojena i u druge broje. Sreću se još u braon ili plavoj. U jednom zrnu ima od 2 do 4 semenkice. Od njega se prave odabrana bela suva vina, penušava vina i materijal za šampanjac.
Meso iznutra je vodenasto, prijatnog ukusa. Pokriveno je tankom kožicom. Po tom pitanju Pino gri mnogo liči na Pino noar, ali iskusni grožđari odmah bi razlikovali dve sorte po manjoj pigmentaciji na kožici kod Pino grija. Šećerni sadržaj ploda je do 25 g na 100 ml. Kiseline su 4, 5-7 g/l. Tipično za njega je brzo opadanje kiselosti, skoro odmah nakon što natupi optimalna zrelost, eto zašto trenutak branja grožđa treba da je pažljivo odabran.
Pino gri više voli nagibe koji su bogati humus-karbonatnim ili šljunkovitim tlom. Ubraja se u vinske sorte grožđa koje sazrevaju tokom prvih septembarskih dana. Pri gajenju u odgovarajućim uslovima loze se razvijaju umerenim tempom. Odlikuju se visokom rodnošću i srednjim prinosom. Pino gri je sorta koja ima više pozitivnih osobina. Nije osetljiva ni na niske ni na visoke temperature. Osim toga ima svojstvo da se brzo oporavi. Naravno, sorta ima i svoje slabosti - iskazuje neotpornost na plesan, sivo truljenje i oidium.
Istorija Pino grija
Koreni Pina gri treba da se traže u Francuskoj. Smatra se da on proizilazi iz porodice Pino noar. Potoje mišljenja da je Pino gri poznat grožđarima još tokom srednjeg veka. Do 18. i 19. veka ove loze su veoma rasprostranjene u Burgundiji i Šapanji. Naučnici sa Kalifornijskog univerziteta su stigli do zaključka da Pino gri ima sličan DNK profil sa pino noarom. Prema njima razlika u boji se dobija zbog genetske mutacije koja se dogodila pre nekoliko vekova.
Karakteristike Pino grija
Kao naslednik Pino noara, Pino gri daje meka i aromatična vina, koja imaju harmoničan ukus. Odlikuju se svežinom i odličnim balansom kiselosti. Samo gutjaj jednog takvog vina je dovoljan da se oseti njegova delikatnost koja se odnosi na ukus citrusa, krušaka ili limuna. Boja kod njih može da varira jer zavisi jako od toga pod kakvim uslovima su gajene loze, a takođe i u kakvim posudama je ležalo vino.
Alkoholni napitci spremni za konzumiranje su bele ili zlataste boje. Kod nekih se dobija ružičasta boja. Aroma vina Pino gri je zadivljujuća. Podseća na različito voće, uključujući breskvu, zelenu jabuku, kajsiju. Starenje se na njih sjajno odražava, jer kako vreme prolazi eliksiri ovog grožđa dodatno popravljaju svoje kvalitete.
Serviranje Pino grija
Pino gri je određen kao jedno od aristokratskih vina. Njegovo prisustvo na stolu samo po sebi je veliki događaj, eto zašto treba da se servira na odgovarajući način. To plemenito piće treba da se servira blago ohlađeno, dok je dobro da mu temperatura varira između 8 i 10 stepeni. Serivra se u dobro poznatim čašama za vino sa nožicom, a ako želite još bolje da osetite specifičnosti napitka, možete da izaberete sasvim blago izduženu čašu. Kada razlivamo vino ponovo se trudimo da ne prepunimo čašu. Tradicija nalaže da se zauzme samo dve trećine posude.
Obratite pažnju i na specijalitete koje ćete servirati zajedno sa grožđanim eliksirom. Ipak ne treba da ga zasene, već samo da otkriju ono što je najbolje u njemu. Gastronomi su mišljenja da se laka hrana najbolje kombinuje s Pino grijem. Eto zašto možete da ga servirate sa aromatičnom ribom, dok vrsta nije od velikog značaja. Bela riba je odlično rešenje.
Specijaliteti kao što su Bela riba u rerni, Pečena riba sa pavlakom i Pohovana bela riba, jedni su od najprimamljivijih dodataka uz Pino gri. Ako više volite jela tečne konzistencije, možete da probate neku riblju čorbu. Ako ipak više volite specijalitete sa morskim plodovima onda možete da spremite jela sa jastozima, škampima, ostrigama, rakovima ili dr.
Pino gri može da se kombinuje sa pilećim mesom. Možete da se zaustavite na dimljenoj ili pečenoj pačetini, piletini i ćurećem mesu. U slučaju da ste među ljubiteljima posnih specijaliteta, onda možete da kombinujete Pino gri sa pečurkama. Neka budu pohovane, pržene ili skuvane. Ovde je od značaja da ne preterujete sa začinima, jer postoji opasnost da oni otupe kvalitete vina.
Komentari