Liker

Kristina ChernikovaKristina Chernikova
Glavni urednik
3198
Liker od jagode

Liker je slatko alkoholno piće, koje osvaja svojom neodoljivom voćnom aromom. Naziv ovog alkoholnog pića dolazi iz latinskog, tačnije potiče od reči liquifacere, koja u prevodu znači "napraviti tečnost". Ovo piće se samostalno konzumira, a takođe i u kombinaciji sa drugim alkoholnim i bezalkoholnim pićima.

Vrste likera

Likeri se mogu podeliti u tri grupe. Prvu grupu čine likeri koji su odstojali. Recepti za ovakve likere se čuvaju kao tajna. O njihovoj proizvodnji znaju samo određeni ljudi. Smatra se da recepti za ovakve likere datiraju još iz dalekog 13. veka.

Drugu kategoriju čine likeri koji se danas koriste najviše za pravljenje koktela. Oni se smatraju brendiranim i zato su nešto skuplji. U treću grupu spadaju likeri koji imaju kremastu strukturu.

Istorija likera

Smatra se da je ova vrsta pića ljudskom rodu poznata još od pre 8 vekova. Zanimljivo je da se liker prvobitno nije napravio kao alkoholno piće, već kao lekovito sredstvo. Prve likere su pravili italijanski monasi, koji su za pravljenje koristili voće i biljke. Potapali su ih u alkohol, a zatim su ih ostavljali tako nekoliko meseci.

Tako se stvarala tečnost koja bi se zatim procedila i pomešala sa destilovanom vodom. Zatim bi se alkohol zaslađivao i dodavali bi mu se začini za aromu, koji su se čuvali kao stroga tajna. Ubrzo zatim liker od lekovitog sredstva postaje omiljeno piće damama, a takođe i gospodi. Kao piće, liker je bio popularan kako kod siromašnijih slojeva društva, tako i kod aristokratije.

Liker od trešnje

Poznato je da je Luj XIV voleo da pije ovo piće, pa je zbog toga liker bio redovan na kraljevskoj trpezi. Međutim, najveću popularnost ovaj napitak stiče u 19. veku. Još otada su Francuzi i Italijani najveći proizvođači, koji su svoje znanje pozajmili i Holanđanima.

Proizvodnja likera

Iako nas proizvođači kvalitetnih likera stalno uveravaju u autentičnost recepata koje koriste, tehnologija proizvodnje ovog pića se u manjoj ili većoj meri vremenom promenila. Iako se recepti za pojedine likere paze u tajnosti, ipak neke informacije nađu put do potrošača.

Na primer, zna se da proces proizvodnje počinje sa potapanjem raznih vrsta voća u alkohol. Zatim se dodaju kore citrusnog voća i razne mirisne biljke. U zavisnosti od vrste likera, komponente ovog pića treba da odstoje tako nekoliko sati do 7 dana.

Dobijena tečnost se filtrira i zatim se destiluje pomoću specijalnog instrumenta. Kada se prođe ova etapa u procesu proizvodnje, dobija se esencija pića, koja se pomeša sa vodom i šećerom. Dobijeni proizvod se aromatizuje raznim voćnim sokovima i eteričnim uljima.

U raličitim zemljama se liker pravi prema različitim receptima. Na primer, u Izraelu se u ovo piće dodaje alkohol koji se dobija od kaktusa. Takođe, liker može sadržati najrazličitije vrste voća, ali proizvođači najviše preferiraju jagode, višnje, ribizle i dud.

Odabir i čuvanje likera

Likeri su jedno od najrasprostranjenijih pića na tržištu. Naravno, većina njih se može naći u specijalizovanim radnjama. Kada kupujete liker, obratite pažnju na rok trajanja i da li je flaša dobro zatvorena.

Likeri

Kada je reč o čuvanju likera, tu nema nekih posebnih pravila. Dovoljno je da se čuvaju na hladnom i tamnom mestu, daleko od domašaja dece. Iako je kod pojedinih vrsta likera obavezno, ipak čuvanje ove vrste alkohola u frižideru je bespotrebno, jer se to može odraziti na njegovu konzistenciju. Ako se čuva na pravilan način, otvorena flaša likera se može koristiti sledećih 10-12 meseci, a u nekim slučajevima i duže.

Serviranje likera

Liker se može poslužiti samostalno ili kao aperitiv. Po želji se može razrediti sa nekoliko kocki leda, a i ne mora. Ako se ne kombinuje sa drugim pićima i ako se služi samostalno, liker se služi u malim čašama, koje su predviđene za ovo piće. U takvim čašama se osim likera može poslužiti i rakija. Ako se liker uključuje u koktel, onda se takvo piće služi u dobro poznatim čašama za koktel.

Liker u kulinarstvu

Neodoljiv i sladak ukus likera, kao i njegov prijatan miris, je omiljena komponenta mnogih slatkiša. Likeri se u velikoj meri koriste u kulinarstvu za pravljenje kremova, smutija, sladoleda i pudinga. Takođe, likeri mogu pružiti neponovljiv ukus pecivima, kolačima, tortama, čizkejku, bombonama, eklerima, krofnama, palačinkama, galetama, biskvitima, itd. Nesumnjivo, jedna od najlepših slatkih iskušenja sa likerom su Tiramisu od borovnice, Čizkejk Zebra, Sočni kolač, Čizkejk sa limunom, itd.

Likeri su jedna od najvažnijih komponenti neverovatnih koktela. Oni se mešaju sa voćnim sokovima, mlekom ili drugim alkoholnim pićima, gde spadaju brendi, viski, džin, apsent, menta. Likeri se mogu dodavati i toplim napicima, kao što su kafa ili čaj.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni