Lovorov list jedan je od najčešće korišćenih začina na svetu, veoma mirisan i bogat esencijalnim uljima. Teško da postoji neko ko ga ne koristi u bar jednom od ukusnih jela – čorbi, supama, janijama, đuveču ili za tople marinade.
Biljka je grm ili drvo koje može biti i dosta veliko, sadi se u bašti, a ne u saksiji. Listovi mirisnog lovorovog lista su tvrdi, tamnozeleni i sjajni. Ne konzumiraju se sveži, već osušeni.
Da biste ubrali lovorov list, najbolje je da izaberete žbun ili drvo staro najmanje dve godine.
Najpovoljniji period za sakupljanje listova je kasno proleće ili leto, a ujutru je najbogatija koncentracija aroma i eteričnih ulja. Kidajte samo veće listove zdravog izgleda, bez pega. Takođe možete otkinuti i cele grančice, a razlika u naknadnom sušenju neće biti velika.
Dobro je lovorove listove isprati vodom i osušiti da na njima nema prašine i prljavštine.
Ako želite da ih osušite, raširite ih na čistoj, suvoj površini. Prostorija treba da bude provetrena, hladna i da nema direktne sunčeve svetlosti. Ako je potpuno zatamnjena, još bolje, na taj arome i kvalitet biljke ostaju još intenzivniji.
Sušenje lovorovog lista traje 2 nedelje, okrenite listove dva ili tri puta tokom ovog perioda da bi se ravnomerno osušili.
Spremni su kada izgube živu zelenu boju i postanu bledozeleni ili braonkasti.
Proverite da li su svi lovorovi listovi suvi i lomljivi i, ako imaju drške, otkinite ih.
Prilikom sušenja celih grančica, trajanje procesa je identično, ali se u ovom slučaju grančice vezuju u snop od 4-5 i okače se da vise u mračnoj i provetrenoj prostoriji.
Postoje i brže opcije za sušenje aromatičnog začina i to u običnoj rerni na niskoj temperaturi, koja ne prelazi 43°C, jer bi lovorov list izgubio mnogo od svoje jedinstvene arome.
Za oko sat i po do dva sata sušite listove u rerni (može i sa otvorenim vratima) postići ćete da listovi postanu suvi i lomljivi, ali ih morate ostaviti da se potpuno ohlade.
I ovde je pravilo da budu na udaljenosti jedan od drugog i ni u kom slučaju u debelom sloju ili gomilama.
Kada osušite lovorov list, čuvajte ga na tamnom i hladnom mestu u dobro zatvorenoj posudi ili plastičnoj kesi.
Do 1 godine ovaj začin zadržava jaka aromatična svojstva, ali je i nakon toga pogodan za upotrebu, mada više nije tako jak. Dovoljan je samo jedan list da celom jelu da karakter i ukus.
Pogledajte i kako se pravi napitak od lovorovog lista i kako da napravimo čaj od lovorovog lista.
Komentari