Ovaj savet nije za ljude koji imaju netoleranciju na tranžiranje životinja.
Ukoliko je živ, petao prvo treba da se zakolje. Jednostavan način za to je tako što petla stavljamo ispod kante, a iz nje viri samo glava. Stavlja se na drveni balvan kako bi se odsekla glava sekiricom. Na ovaj način petao se stisne ispod kante, zato što njegovi mišići još uvek funkcionišu, da ne bi skakao.
Prethodno u šerpi je provrela voda. Vrela voda se sipa u kantu sa petlom. Ostavlja se na dve minute da se popari. Pažljivo se čerupa da se ne biste opekli. Ogule mu se i noge. Kada je očerupan, petao se oprlji gorionikom.
Pristupa se čišćenju petla. Domaća živina se stavlja na leđa na veliku dasku i priprema se oštar nož. Seče se od kocilice sa obe strane ka rebrima u oblik V tako što se pazi da se ne raseku iznutrice. Nakon toga se seče od kobilice ka anusu, nastavlja se oko anusa da se ukloni.
Zajedno sa debelim crevom se izvuku i ostale iznutrice, tako što se odlepljuju sa strana. Seče se koža vrata i vadi se guša. Ona se baca.
Od iznutrica se odvaja srce, želudac, pluća i džigerice, pažljivo se seče žučni mehur da ne pukne, zato što iscuri gorka tečnost. Želudac se seče po dužini i oguli se unutrašnjost i baca se.
Od srca se odseku uši i dele se na dva dela. Sve ostale iznutrice se bacaju. Seče se donji deo nogu. Po želji petao se tranžira ili se ostavlja ceo. Sve iznutrice i petao se dobro operu.
Procedura nije komplikovana, ali dobra je prednost kada ima ko da pokaže.
Lekcija o spremanju petla je završena.
Dobro bi bilo da odstoji jedno veče u frižideru.
Po želji očišćeni petao može da se skuva i ceo kao na primer u receptu za:
- punjenog petla;
- petla sa pirinčem;
- supu od petla.
Komentari