Limeta ima dugu istoriju. Potiče iz jugoistočne i južne Azije. U 19. veku, limeta, kao i drugo citrusno voće kao što je limun, korišćeni su za zaštitu imunološkog sistema i sprečavanje skorbuta /bolesti uzrokovane nedostatkom vitamina C koju karakteriše opšta slabost organizma, anemija i dr./. Limeta će dodati izvanredan ukus vašim fahitasima ili se može divno kombinovati sa mohitom.
Verovali ili ne, limete su pune hranljivih materija. Limete su bogate antioksidansima, vitaminom C, kalijumom i drugim hranljivim materijama. U jednoj limeti srednje veličine naći ćete:
- tiamin, vitamin B6, kalcijum - 22 mg, kalijum - 68 mg, fosfor, vitamin D, gvožđe - 0,4 mg, vitamin C - 19,5 mg, dijetalna vlakna - 1,9 g, vitamin A, proteini - 0,47 g, ugljeni hidrati
Limeta sadrži i tragove drugih hranljivih materija kao što su riboflavin, folna kiselina, niacin i magnezijum.
Limeta ima najveći sadržaj vitamina C /32% vaše dnevne vrednosti/. Limeta srednje veličine sadrži samo 11 kalorija i 3,7 grama ugljenih hidrata. Zbog ove činjenice, limeta je pogodna za ljude koji drže dijetu. Konzumacija jedne limete dnevno je svakako dovoljna za vaš organizam.
Centri za kontrolu bolesti (CDC) predlažu da se pije osam čaša vode dnevno (po 200 ml) i da se u svaku čašu vode doda limeta (ili limun). Limun je takođe dobar izbor za jelo i sadrži vitamin C, tako da možete da „prebacujete“ između dva voća radi raznovrsnosti.
Takođe pogledajte neke ideje za koktele od limete.
Komentari